17
2020
2011-05-14

Upamiętnili kolejne ofiary Katynia


W Alei Pamięci za sokołowską konkatedrą rośnie już 36 Dębów Katyńskich. Dwa z nich poświęcone zostały Lechowi i Marii Kaczyńskim. Pozostałe upamiętniają policjantów oraz oficerów zamordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r.

Wojska sowieckie zaatakowały Polskę 17. września 1939 r. Do powiatu sokołowskiego wkroczyły dziesięć dni później, jednak na krótko, znów ustępując miejsca Niemcom.

Sokołów pamięta
Dla mieszkańców kresów wschodnich II Rzeczpospolitej zaczęła się nowa, tragiczna rzeczywistość. Więzienia szybko zapełniły się ludźmi, którzy nie zgadzali się z nowym porządkiem. Dlaczego polscy oficerowie i policjanci musieli zginąć?
- Podpisali na siebie wyrok śmierci, gdy w czasie przesłuchań przez enkawudzistów okazali patriotyzm i przywiązanie do określonego systemu wartości - wyjaśnia historyk Jacek Odziemczyk. - Stalin uzyskał wtedy pewność, że nie uczyni z nich posłusznych sowieckich poddanych.
- Dziś chciałoby się powiedzieć, że czas leczy rany - mówił podczas uroczystości 11 maja minister Jacek Sasin. - Minęło 71 lat od zbrodni katyńskiej i minął rok od katastrofy smoleńskiej. Ale, aby rany mogły się zaleczyć, potrzebna jest prawda i pamięć. O prawo do pamięci o Katyniu musieliśmy walczyć kilkadziesiąt lat. W dalszym ciągu nie wszystkie aspekty katyńskiej zbrodni mogliśmy poznać. Cieszy to, że są takie miejsca jak Sokołów Podlaski, gdzie ta pamięć może być w pełni realizowana.
- To pamięć sprawia, że możemy podążać ku przyszłości, przypominając sobie różne potknięcia i słabości - stwierdził podczas mszy biskup Antoni Dydycz. - Ta pamięć jest szczególnie ważna i może dlatego odegrała taką rolę w naszej kulturze, literaturze, a zwłaszcza poezji. Dlatego tak troszczymy się o cmentarze, tak bardzo zabiegamy o różnego rodzaju pamiątki.

W hołdzie zamordowanym
W tym roku dębami, przy których znajdują się tabliczki informacyjne uhonorowano aspiranta policji Jana Babeckiego, majora Wojska Polskiego Stanisława Cholewickiego, porucznika WP Edwarda Cynkutisa, aspiranta policji Jana Deoniziaka, aspiranta policji Kazimierza Frelka, aspiranta policji Kazimierza Górskiego, porucznika WP Mariana Górskiego, majora WP Henryka Grabowskiego, porucznika WP Konstantego Grabowskiego, kapitana WP Stefana Hajduka, kapitana WP Jana Kuźmę, majora WP Aleksandra Łętkowskiego, kapitana WP Franciszka Majewskiego, kapitana WP Józefa Makacia, porucznika WP Mikołaja Malinowskiego, porucznika WP Władysława Malinowskiego, podpułkownika WP Henryka Nartowskiego, aspiranta policji Jana Podolaka, porucznika WP Tomasza Postolkę, kapitana WP Bronisława Skibniewskiego, nadkomisarza policji Czesława Swinarskiego, majora WP Stanisława Włogę, porucznika WP Mieczysława Wyrozębskiego. Posadzono również dąb oficerom związanym z powiatem sokołowskim, którzy zostali uhonorowani w innych częściach kraju: kapitanowi WP Janowi Karolowi Musiałowi, porucznikowi WP Józefowi Nestorowiczowi, aspirantowi policji Hipolitowi Opałło, kapitanowi WP Janowi Pietrzykowskiemu, porucznikowi WP Tadeuszowi Wichtowskiemu, kapitanowi WP Eugeniuszowi Wojczalowi, starszemu strażnikowi Straży Granicznej Karolowi Ruszczakowi.

Komitet
W skład komitetu organizacyjnego "Katyń... ocalić od zapomnienia" w tym roku weszli: Anna Tomaszewicz, Jerzy Maksjan, Jacek Odziemczyk, Lucyna Woźnica, Maria Koc, Paweł Kryszczuk, Sławomir Tomaszewski i Barbara Wiechowska. Komitet honorowy stanowili: biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, senator Waldemar Kraska, Jacek Sasin, burmistrz Bogusław Karakula, ksiądz Andrzej Krupa.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [16]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Do PEUDONIMA. To po co tu zaglądasz... spadaj szukać obiektywizmu do gadzinówki... fani tego pisemka - jak widać - tam nie mogą, to tu szczekają... Redakcjo, nie pozwól wdać się w lokalne pyskówki na poziomie szamba, róbcie swoje tak, jak do tej pory...

Michał T.
2011-05-17 13:27:45

Kochani, bądźcie powazni szukacie obiektywizmu w Wieściach, ha,ha,ha

PEUDONIM
2011-05-17 12:34:41

No właśnie.Tu nie chodzi o odwagę.Tylko normalność.Faktycznie osoby publiczne muszą się liczyć z krytyką,nie obrażaniem.A każde medium,jeśli chce być wiarygodne,powinno to przedstawiać na swoich łamach.

Paula
2011-05-16 20:28:19

Panie , Pani ADmin: "Wieści" - odnoszę takie wrażenie, to medium, które nie musi obawiać się spraw sądowych wytoczonych przez rządzących, wszak prezentują głównie i przeważnie przychylnie ich działalność na tzw. "niwie". Zachęta wpisywania nr-ów tel. i adresów jest zupełnie sprzeczna z nauczaniem oficjalnym dotyczącym bezpieczeństwa w sieci. Może więc szanowny Administrator/orka poda swoje dane osobowe i nr tel. przez co da przykład odwagi i gotowości na umieranie za tych obywateli, którzy widnieją wyżej na zdjęciu! Każdy, kto sprawuje władze, każdy, kto jest osoba publiczną naraża się na krytykę, naraża się także na większe niż zwyczajnie zainteresowanie współobywateli. No to skoro chce się być świecznikiem władzy, wzorem chrześcijaństwa i cnoty wszelkiej, no to trzeba żyć cnotliwie, nie zaś strachać ludzi maluczkim sądem.


2011-05-16 14:20:12

ludzie czy was całkiem pogięło.Już i tym z Katynia odmawiacie prawa do pamięci? Już daliście się zrusyfikować?

Polak
2011-05-15 22:58:48

DO KAROLA. Wolność słowa to odpowiedzialność - za to, co się pisze. I wcale nie polega na tym, żeby pleść co ślina na język przyniesie i zasłaniać się pseudonimem. Ilu byłoby tutaj odważnych - gdyby wiedzieli, że muszą podpisać się imieniem i nazwiskiem?

ADMIN
2011-05-15 21:15:24

ADMIN-Szanowna redakcjo.To pomór wolności słowa.Właśnie na tym polega wolność wypowiedzi.Ale trzeba być niezależną redakcją i nie bać się zemsty lokalnych kacyków.

Karol
2011-05-15 20:39:54

Chyba ktoś z miernie myślących dał głos i nie wie na czym polega wymiana opinii pod tekstami.To regulują przepisy prawa prasowego i nie należy się bać.Pozdrawiam.

Mariusz Wyszomierski
2011-05-15 20:25:39

Do anonimów, co opluwają wszystko i wszystkich - kryjąc się się pod pseudonimami. Redakcja ponosi odpowiedzialność za posty tutaj publikowane i nie mamy zamiaru stawać przed sądem za tych, co jak zaczynają pisać komentarze - wyłączają myślenie. Chamstwa i głupoty w Wieściach - papierowych i internetowych nie tolerujemy!!! Zasada jest prosta: opublikujemy każdy post, bez jakiejkolwiek ingerencji - jeśli jego autor podpisze się imieniem i nazwiskiem i poda redakcji swój nr telefonu. Kilkakrotnie o tym przypominaliśmy. Do tej pory znalazł się jeden odważny.

ADMIN
2011-05-15 19:58:27

A ten śpiący to czyj?.

popo
2011-05-15 19:17:33

Szanowny Panie Burmistrzu.W komentarzach z ubiegłego tygodnie poruszono sprawę opłat za pobyt dzieci w miejskich przedszkolach.Proszę o poinformowanie mieszkańców o tym jakie są fakty.Proszę również redakcję o pilotowanie problemu,bo to nie byli/są/biedacy.

Jadwiga
2011-05-15 18:43:32

Oj Panie.Co to jest? Ci ludzie siebie chyba nie widzą.

Marek G.
2011-05-15 14:18:17

Bardzo źle nasz wódz wygląda.Chyba za dużo było.

pikolo
2011-05-15 13:59:11

Burmistrza nie wpuścili do 1 ławki. Popadł w niełaskę PiS.

FH
2011-05-15 12:49:28

Dobre zdjęcie!,teraz widzicie mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego,jacy ludzie trzymają władzę.Coś okropnego.

Kamela
2011-05-15 12:21:46


Dane kontaktowe