29
2022
2013-09-27

Upamiętnienie sokołowskich Żydów


W ostatnią niedzielę, 22 września w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie upamiętniające Żydów mieszkających w Sokołowie, którzy zginęli w trakcie ll wojny światowej. 

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 na Małym Rynku, przy budynku dawnego domu modlitwy, skąd 22 września 1942 roku Niemcy wywieźli Żydów mieszkających w sokołowskim getcie do oddalonego o 30 km obozu śmierci w Treblince.
W trakcie spotkania Karolina Skibniewska - dziennikarka Katolickiego Radia Podlasie oraz Paweł Kryszczuk - pracownik Sokołowskiego Ośrodka Kultury odczytali fragmenty relacji, które dotyczyły historii sokołowskich Żydów. Przytoczona przez prowadzących opowieść dotyczyła jednej z ofiar, kilkunastoletniej Heni Pencak.
 
Następnie uczestnicy niedzielnej uroczystości przeszli na cmentarz żydowski, gdzie zmówili modlitwę. Niestety, niewiele osób znalazło czas, aby przyjść na Mały Rynek - przyszło zaledwie kilkanaście osób. 
Takie spotkanie w naszym mieście odbyło się już po raz trzeci, zorganizowała je mieszkanka Sokołowa Katarzyna Markusz, a patronat nad uroczystością objęła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe