25
2019
2019-01-08

Ulicami Sokołowa ku Świętej Rodzinie


W niedzielę 6 stycznia ulicami Sokołowa Podlaskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. W ten sposób mieszkańcy naszego miasta już po raz trzeci świętowali Dzień Objawienia Pańskiego.

Orszak rozpoczęła Msza Święta w kościele św. Jana Bosco. Następnie wszyscy uczestnicy Orszaku zgromadzili się na boisku przy Zespole Szkół Salezjańskich. Tam została odegrana pierwsza scena - odczytanie edyktu Cesarza Augusta. Przygotowali ją uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich.

Błogosławieństwa szczęśliwej drogi udzielił wszystkim Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus, który razem z wiernymi trzech sokołowskich parafii ruszył w drogę śladem gwiazdy betlejemskiej.

Podzieleni na trzy grupy uczestnicy Orszaku rozpoczęli przemarsz ulicami: Sadową, Magistracką, Kilińskiego i Wolności aż do Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Każdą z grup prowadził odpowiednio: król azjatycki, afrykański i europejski, w których role wcielili się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pośród królewskich orszaków można było dostrzec wielbłąda prowadzonego przez Beduinów, a także pięknego chińskiego smoka.

Co jakiś czas wierni natrafiali na scenki przygotowane przez uczniów sokołowskich szkół. Jako pierwszą mogliśmy obejrzeć zabawę w karczmie (I Liceum Ogólnokształcące)i biesiadników zniechęcających przed dalszą podróżą do Betlejem. Jak się później okazało, za wszystkim stał chytry diabeł. W kolejnej scenie przedstawiono walkę aniołów z wysłannikami piekła (Szkoła Podstawowa nr 4). Oczywiście wygrało dobro. Na trasie przemarszu nie zabrakło również dworu króla Heroda (Zespół Szkół nr 1). Herod chciał za wszelką cenę przekonać zebranych, że to, co mamy najcenniejsze, to rzeczy materialne i przyziemne. Przed sokołowską konkatedrą piękny koncert kolęd zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej pod przewodnictwem dyrektor Anety Mroczek. Ostatnim przystankiem była Brama do Nieba, gdzie przedszkolaki w przebraniach uroczych aniołków witały podróżnych.

Na scenie przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury stanęła szopka betlejemska. W postaci Maryi i Józefa wcielili się w tym roku Anna i Kamil Maliszewscy. Rolę Małego Jezuska odegrał ich roczny synek Adaś.

Po przybyciu na miejsce Kacper, Melchior i Baltazar złożyli dary Nowonarodzonemu Dzieciątku i oddali Mu pokłon. Następnie wszyscy zgromadzeni razem z Zespołem Pieśni i Tańca “Sokołowianie” przystąpili do wspólnego śpiewania kolęd. Błogosławieństwa na Nowy Rok udzielił zebranym Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus, a życzenia noworoczne złożył Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli był Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Sokołów Podlaski. Przedsięwzięcie wsparły sokołowskie placówki oświatowe, kulturalne oraz sponsorzy. Inicjatorkami i koordynatorkami przedsięwzięcia były Agata Celińska i Małgorzata Wyszomierska - nauczycielki Zespołu Szkół Salezjańskich.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wsparli to wyjątkowe wydarzenie. Szczególne podziękowania należą się policjantom i strażakom, zabezpieczającym trasę przemarszu oraz zespołowi ratownictwa medycznego. Należy również wspomnieć o atrakcji przygotowanej specjalnie dla najmłodszych - prawdziwych owieczkach, użyczonych przez Przemysława Sawickiego.

Zorganizowany w naszym mieście Orszak Trzech Króli po raz kolejny pokazał, że mieszkańcy Sokołowa są aktywni i niezwykle chętnie biorą udział w miejskich wydarzeniach i uroczystościach. Szczególnie cieszy obecność dzieci, które w przebraniach króli, aniołów czy pastuszków razem z rodzicami i dziadkami maszerowali ku Betlejem.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/224,orszak-trzech-kroli-w-sokolowie.html

Katarzyna Dybowska
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe