17
2020
2015-10-30

Uhonorowano działaczy opozycji niepodległościowej


W środę 21 października w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyła się niecodzienna uroczystość.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wręczył kilkunastu działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1976 - 1989 z Siedlec i regionu Krzyże Wolności i Solidarności. O odznaczenia wnioskowało IPN, przyznał je Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 
Wręczając odznaczenia prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział między innymi: „Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do nadawanych od 1930 r. Krzyży Niepodległości Dzisiaj uhonorowaliśmy cichych bohaterów, którym zawdzięczamy naszą dzisiejszą wolność. To właśnie oni zdecydowali się na walkę, która groziła nie tylko aresztowaniem, pozbawieniem pracy, ale też ciężkim pobiciem, a nawet śmiercią. Krzyże Wolności i Solidarności to wyraz uznania dla działań, za które wtedy można było spodziewać się tylko represji, a nie medali. Dzisiaj wielu z tych ludzi czuje się zawiedzionych, nie tak, bowiem wówczas wyobrażali sobie wolną Polskę”. Wyraził także nadzieję, że osoby odznaczone, często zapomniani bohaterowie, będą zapraszani do szkół, na lokalne uroczystości, bo za każdym stoi ciekawa, fascynująca historia, którą warto, żeby poznało młode pokolenie.
Wśród uhonorowanych znaleźli się mieszkańcy naszego powiatu - Zbigniew Adamczuk z gminy Repki i Mieczysław Łaba z Sokołowa.
Zbigniew Adamczuk. Uczestniczył w opozycji niepodległościowej od lat 60-tych. W latach 1980-1981 brał udział w organizowaniu Solidarności Rolniczej na terenie byłego województwa siedleckiego. Był przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych w gminie Repki oraz członkiem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ RI „S” województwa siedleckiego. 30 grudnia 1980 roku uczestniczył w akcji protestacyjnej rolników w Sądzie Najwyższym w Warszawie odnośnie zrejestrowania NSZZ RI „Solidarność”.  W 1981 roku uczestniczył czynnie w Ogólnopolskim Strajku Okupacyjnym Rolników w Siedlcach. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. 14 stycznia 1982 został internowany i osadzony w Zakładzie Karnym we Włodawie, a następnie w Lublinie. Po wyjściu z internowania nie zaniechał działalności politycznej na terenie wiejskim, uczestniczył także w kolportażu wydawnictw sygnowanych przez „Solidarność” i innej literatury bezdebitowej zwłaszcza wśród b. działaczy „Solidarności” RI na terenie woj. siedleckiego. Uczestnik uroczystości i manifestacji patriotycznych. Zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rolników, skupiającego większość czołowych aktywistów b. NSZZ RI „S”. W 1987 roku był jednym z wnioskodawców złożenia w siedleckim Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację „Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Siedleckiego.
Mieczysław Łaba. W latach 1980-1981 był działaczem NSZZ „S” na terenie Sokołowa Podlaskiego i woj. siedleckiego. 
W dniu 17.12.1981 r. internowany na podstawie decyzji nr 45/81 wydanej przez Komendanta KWMO w Siedlcach za prowadzenie działalności związkowej i politycznej. Internowany od 17.12.1981 r. do 23.07.1982 r., osadzony w ZK Białej Podlaskiej, Włodawie i Lublinie. Po zwolnieniu z internowania nie zaniechał działalności związkowej. Aktywnie uczestniczył w akcjach protestacyjnych, utrzymywał kontakty z innymi działaczami z terenu Sokołowa Podlaskiego i województwa siedleckiego. Był uczestnikiem i współorganizatorem uroczystości i manifestacji patriotycznych, za co wymierzono mu karę grzywny. Był inwigilowany, kontrolowany operacyjnie przez SB i wzywany na rozmowy ostrzegawcze.
 
jo

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe