40
2019
2011-06-01

Uczniowie poznali samorząd „od kuchni”


W piątkowej sesji Rady Gminy Sokołów Podlaski wzięli udział trzej gimnazjaliści z Grochowa – laureaci konkursu wiedzy o gminie. Zwycięzca miał okazję przez cały dzień obserwować pracę wójta Marcina Pasika.

Konkurs wiedzy o gminie Sokołów zorganizowano z okazji Dnia Dziecka. Wygrał go Jakub Gregorczyk i on miał okazję w piątek 27 maja, w Dniu Samorządowca, wcielić się w rolę wójta. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca – czyli Mateusz Małyszka i Damian Sikorski w piątek zostali dziennikarzami i również mieli okazję poznać dobrze pracę urzędu gminy i urzędników.

Głównie o finansach
Po południu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Sokołów Podlaski. Zwołano ją w sali budynku przy ul. Pięknej. „Nowy” wójt – Jakub Gregorczyk - zasiadł obok przewodniczącego rady gminy.
Sesja, podobnie jak inne w tej kadencji, przebiegła sprawnie i szybko a radni zgodnie głosowali za przyjęciem kolejnych uchwał. Zdecydowali m.in. o przeznaczeniu funduszy na opracowanie dokumentacji technicznej sali sportowej przy Zespole Oświatowym w Skibniewie. - Jakub zadał mi pytanie, dlaczego nie dla Grochowa – nadmienił z uśmiechem wójt Marcin Pasik.
Rada zdecydowała, że przeznaczy 5 tysięcy złotych na dotację do zakupu przyczepy ratowniczej do przewozu maszyn czyszczących, sorbentów, neutralizatorów, środków gaśniczych i sprzętu do usuwania skutków powodzi dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Przeznaczyła również 50 tys. zł na opracowanie dokumentacji drogi powiatowej Węże – Justynów – Karolew a także zatwierdziła plan odnowy wsi Skibniew-Podawce.

Praca i zgoda
- Nie zawsze sesje rady gminy wyglądały tak, jak dzisiaj. Nie zawsze radni są jednomyślni – mówił na koniec do uczniów przewodniczący Paweł Sobolewski. – Ale po to mamy takie spotkania robocze – wspólne posiedzenia komisji stałych rady gminy – żeby o wszystkich projektach uchwał podyskutować i wypracować konsensus. Dlatego później są takie jednomyślne głosowania. Tak więc ta dzisiejsza monotonia na sesji to efekt wcześniejszej pracy - dodał.
Uczniowie na zakończenie sesji dostali od wójta dyplomy. – To był ciężki, ale bardzo ciekawy dzień – powiedział nam Jakub Gregorczyk. – Miałem okazję poznać lepiej wójta i pracowników urzędu. Warto było się uczyć i wygrać – dodał.
Jakub przyznał, że niewiele było rzeczy, które w pracy samorządu by go zaskoczyły. Może dlatego, że jego mama, Krystyna Gregorczyk, jest sołtysem Brzozowa.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Czy uczniowie zostali pouczeni; co to jest i jak się pobiera "zwyczajowe 10%"? Bo jeśli nie, to ich wiedza będzie dramatycznie niepełna i gdzie jak gdzie, ale do samorządu się nie będą zupełnie nadawać!

T
2011-06-02 00:34:11

Pawełku to ożyw te sesje, bo nudne są te wasze obrady! zawsze można stara zasadą na komisji TAK a na sesji NIE... a może na specjalne zaproszenie przybyłby mieszkaniec gminy?!

:)
2011-06-01 19:43:27
Strona 1/1


Dane kontaktowe