17
2020
2017-09-21

Uczcili pamięć sokołowskich Żydów


 We wtorek 19 września uczczono pamięć sokołowskich Żydów, którzy zginęli w miejscowym getcie podczas II wojny światowej. W tym roku obchodzimy 75 rocznicę tamtych wydarzeń. Uroczystości odbyły się w parku im. PCK, czyli na terenie dawnego żydowskiego cmentarza.

Spotkanie, jak co roku, zostało zorganizowane przez mieszkankę Sokołowa Podlaskiego - Katarzynę Markusz. Udział w niej wzięli m.in. ksiądz Daniel Jankowski, przedstawiciel ambasady Izraela Emil Jeżowski, wójt gminy Sokołów Marcin Pasik, przedstawiciele oświaty, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości prowadził Piotr Kadlčik z Fundacji Gszarim. Zebrani pomodlili się wspólnie słowami psalmu 23, który został odczytany po hebrajsku przez Piotra Kadlčika, a następnie po polsku przez księdza Daniela Jankowskiego.

Uroczystość odbywała się w przeddzień żydowskiego święta Rosz ha-Szana, czyli nowego roku 5778. Aby powitać to święto zgodnie z tradycją, Piotr Kadličik zagrał na baranim roku.

22 września 1942 roku przypadał dzień po święcie Jom Kippur. Wielu Żydów, zamieszkujących wsie powiatu sokołowskiego, przybyło wówczas do getta, by móc wspólnie się pomodlić. Sytuację wykorzystali Niemcy, którzy otoczyli getto, a jego mieszkańców zaczęli wypędzać na Mały Rynek. Następnie eskortowali Żydów na dworzec kolejowy, skąd pojmani mieli trafić bydlęcymi wagonami do obozu śmierci w Treblince. W skutek tych tragicznych wydarzeń, zginęło ponad 6000 sokołowskich Żydów.

 
 
Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe