17
2020
2010-12-21

Uchwalili podatki na 2011 rok


W przyszłym roku stawki podatków lokalnych w Sokołowie Podlaskim wzrosną o wskaźnik inflacji – zdecydowali miejscy radni. Za uchwałą głosowało 8 radnych, 7 było przeciw.

Projekt uchwały w sprawie podatków omawiano na sesji w ubiegły czwartek. Wcześniej zajmowały się nim komisje stałe rady.

Bez dyskusji
Komisje pozytywnie zaopiniowały przedstawiony przez burmistrza projekt, wniosły jednak do niego jedną poprawkę, przyjętą przez całą radę. Radni uznali, że stawkę podatku od pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego należy obniżyć z proponowanych 4,55 zł na 4, 43 zł za metr kwadratowy. Dyskusji na temat wysokości podatków  nie było. W głosowaniu za projektem opowiedziało się 8 radnych, 7 było przeciwnych.

Ile za co
W przyszłym roku obowiązywać będą następujące stawki podatku od nieruchomości (liczone od metra kwadratowego):
Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,70 zł; (w 2010 roku było 0,67 zł) .
Od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,25 zł; (było 0,22 zł) . Od terenów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,15- zł od 1 hektara powierzchni (było 4,04 zł).
Za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części w przyszłym roku mieszkańcy zapłacą 0,60 zł (było 0,57 zł), natomiast od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 20 zł (było 19,36 zł).
Stawka podatku od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie 9,30 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej (było 9,01 zł), natomiast od obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych - 4,27 zł (było 4,15 zł).
Podatek od pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, jak już wspominaliśmy, wyniesie 4, 43 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej (było 4,30 zł), zaś od pozostałych budynków zajętych na prowadzenie gospodarstwa rolnego znajdującego się poza miastem Sokołów Podlaski -3 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej. Tu stawka w porównaniu do 2010 roku się nie zmieniła. Podatek od budowli wyniesie 2 procent ich wartości.
INFO/FOT. B. GONTARZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe