17
2020
2019-07-09

Turniej Smaków na Zamku w Liwie


Już o raz szósty został zorganizowany Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę 30 czerwca 2019 r. na terenie Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Na podzamkowych błoniach prezentowało się aż 70 wystawców!

W tym roku na uczestników oraz wszystkich przybyłych czekała moc atrakcji m.in.  kiermasz potraw kuchni regionalnej, pokaz warzenia piwa metodą tradycyjną, pokaz kuchni średniowiecznej, stoisko archeologiczne, rycerska strzelnica łucznicza i zagroda ze zwierzętami. Do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie. Ofertę turystyczną szlaku i Mazowsza prezentowali członkowie LOT Wielki Gościniec Litewski oraz Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.

Na zachęcających swoim starannym przygotowaniem stoiskach można było nabyć swojskie wędliny i kiełbasy, pieczone mięsa, sery i pieczywo. Nie zabrakło także ciast i ciasteczek, soków, koktajli, nalewek, regionalnych piw, miodów, konfitur i przetworów.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz pieczenia sękacza przygotowany przez Annę Szypurę, która reprezentowała w tym dniu powiat łosicki. W krytej strzechą altanie warsztaty kulinarne dla dzieci poprowadziła znana w naszym regionie Joanna Jakubiuk. W muzeum na sali rycerskiej odbyła się niezwykle ciekawa konferencja pt. "Tradycja kulinarne i ich znaczenie".

Dodatkową atrakcją dla wszystkich przybyłych była możliwość zwiedzenia sal Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Ekspozycje broni białej i palnej, zbroi oraz mundurów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pracownicy Muzeum z dyrektorem Romanem Postkiem na czele chętnie opowiadali o historii naszego regionu.

Tradycyjnie podczas Turnieju odbyły się konkursy kulinarne. Walory smakowe regionalnych potraw oceniało jury w składzie: Joanna Jakubiuk – propagatorka kuchni regionalnej, podlaskiej, Maciej Nowicki – szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Magdalena Tomaszewska - Bolałek - specjalistka od kultury azjatyckiej, badaczka kuchni, autorka książek o tematyce kulinarnej oraz Maria Sudnik z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o. Siedlce.

Do konkursu „Na najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno” zgłoszono 23 potrawy. Komisja Konkursowa przyznała: I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko i nagrodę finansową w wysokości 800 zł - dla Stanisławy Góral za bęcwały z mięsem, II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 600 zł - dla Ewy Kuleta za barszcz szczawiowy z jajkiem, a III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 300 zł  dla Małgorzaty Dąbkowskiej-Gelbrecht za kiszkę ziemniaczaną. Wyróżnienie i nagrodę finansową 200 zł otrzymała Joanna Dróżdż za słowiański kołacz miodowy.

Do konkursu „GOŚCINIEC Z PODRÓŻY” – najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno zgłoszono 26 kulinarnych upominków. W tej kategorii konkursowej Komisja przyznała: I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko i nagrodę finansową w wysokości 800 zł – dla Stowarzyszenia „Liwianka” za bułeczki zamkowe, II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 600 zł dla Bogusławy Gryz za koszyczek wędlin, a III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 300 zł dla Małgorzaty Dąbkowskiej-Gelbrecht za mirabelkowy gościniec z podróży. Wyróżnienie i nagrodę finansową 200 zł  przyznano dla Mazowieckiej Michy Szlacheckiej za tobołek rycerski.

Nagrodę specjalną LOT Wielki Gościniec Litewski, Kielich Wojciecha Wielądko oraz nagrodę finansową w wysokości 300 zł otrzymało Stowarzyszenie „Ku Przyszłości”.

Uczestnicy konkursów otrzymali również pamiątkowe fartuchy oraz gadżety przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. 

Organizatorami VI Międzynarodowego Turnieju Smaków byli: LOT Wielki Gościniec Litewski, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Sokołowski Ośrodek Kultury. Jednym ze sponsorów był nasz wydawca - firma EFEKT STUDIO SP. Z O. O. z Sokołowa Podlaskiego, a tygodnik "Wieści Sokołowskie" znalazł się wśród patronów medialnych. Bardzo nam miło, że mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/256,vi-turniej-smakow.html


KDC « wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe