32
2019
2018-05-09

Trzeciomajowy "Wieczór Polski"


W środę 3 maja mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego i okolic mieli wyjątkową możliwość uczestniczyć we wspaniałym koncercie pod hasłem „Wieczór Polski”. O godz. 18 w konkatedrze orkiestra Sinfonia Viva z dyrygentem Tomaszem Radziwonowiczem i światowej sławy pianistą Karolem Radziwonowiczem na czele zainaugurowała XV edycję festiwalu „Mazowsze w Koronie” Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej. Wydarzenie jest organizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury i partnerów z Mazowsza.

Tegoroczny cykl Mazowsze w Koronie związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, toteż w majowe święto w monumentalnej świątyni rozbrzmiewały utwory polskich kompozytorów. Zebrani usłyszeli etiudę b-moll Karola Szymanowskiego, spopularyzowaną już na początku XX wieku przez wybitnego polskiego pianistę i patriotę Ignacego Jana Paderewskiego, następnie nokturn B-dur i polonez H-dur Ignacego Jana Paderewskiego, potem jeden z najpiękniejszych utworów epoki romantyzmu - koncert f-moll Fryderyka Chopina, pięć piosenek dla dzieci inspirowanych melodiami ludowymi i wreszcie energetyczną, inspirowaną góralskim folklorem „Orawę” Wojciecha Kilara. O muzyce, kompozytorach i wykonawcach bardzo interesująco opowiadał Igor Pogorzelski, znany już sokołowskim melomanom znakomity muzykolog i filmoznawca. W jego gawędzie nie zabrakło odniesień do wydarzeń z historii Polski, toteż wieczór stał się również nietypową lekcja patriotyzmu. Zachwycona publiczność nagrodziła mistrzowskie wykonania owacją na stojąco. Były słowa wzruszenia, uznania i podziękowania od dyrektora sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcina Celińskiego dla muzyków i Małgorzaty Kalicińskiej, pomysłodawczyni festiwalu z Mazowieckiego Instytutu Kultury, a także władz miasta, sponsorów i proboszcza Andrzeja Krupy. Niewątpliwie obecni na koncercie „rozgrzali serca i posilili ducha”.

Dodajmy, że założona w 1998 roku przez skrzypka, dyrygenta, aranżera i kompozytora Tomasza Radziwonowicza Sinfonia Viva to kameralna orkiestra smyczkowa. Bogaty repertuar pozwala zespołowi osiągać sukcesy zarówno na niwie muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej. Wysoki poziom wykonawczy sprawia, że z orkiestrą współpracują, nagrywają wybitni artyści. Sinfonia Viva ma w swoim dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt z muzyką poważną: oratoryjno-kantatową, kameralną, filmową, a także taneczną i popularną.
 

J.O. 
Fot. Janusz Mazurek, SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe