2
2020
2014-09-23

Trzeci w powiecie, drugi w gminie Sokołów


Protesty mieszkańców nie pomogły. W Brzozowie wiatrak już stoi!

Wokół elektrowni wiatrowej mającej powstać w Brzozowie (gm. Sokołów) głośno już od kilkunastu miesięcy. Rok temu wójt gminy Sokołów Marcin Pasik gościł w Urzędzie Gminy Janinę Ewę Orzełowską (członka zarządu województwa mazowieckiego) oraz Marcina Protasiewicza (prezesa spółki AM Energia Wiatrowa), którzy podpisali umowę. Zarząd województwa mazowieckiego przyznał bowiem dopłatę z funduszy europejskich w wysokości 4,5 mln złotych. Po podpisaniu umowy mieszkańcy Brzozowa zaczęli protestować. Jak mówili, nikt wcześniej nie wiedział, że wiatrak ma powstać na terenie ich miejscowości. Mieli pretensję, że nikt nie zapytał ich o zdanie. Twierdzili, że gmina złamała prawo.
 
Wójt Marcin Pasik tłumaczył że decyzję o budowie wiatraka podjęto w 2010 roku, a więc w trakcie poprzedniej kadencji samorządowej, gdy nie był jeszcze wójtem. Gdy natomiast zapytaliśmy włodarza o to, czy gmina przypomniała o wiatraku mieszkańcom, ten odpowiedział, że nie było takiej potrzeby. Poza tym...
- Myślałem, że mieszkańcy od dawna o wszystkim wiedzą - mówił wójt na naszych łamach rok temu. - Gdy w Bachorzy stawiano wiatrak, wypowiedziałem się w mediach, że wkrótce powstanie kolejna elektrownia wiatrowa na terenie naszej gminy. Po tej wypowiedzi przyszli do mnie mieszkańcy, którzy mówili, że nic o tym nie wiedzą. Byłem bardzo zdziwiony; nie zdawałem sobie z tego sprawy, że oni mogą o tym nie wiedzieć.

Wysłano pismo do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium nie stanęło jednak po stronie mieszkańców.  Pomimo, że wiatrak już od kilku dni stoi w Brzozowie, mieszkańcy wcale się nie poddają. Chcą - podobnie jak w gm. Kosów Lacki - przeprowadzić referendum. 
 
Wiatrak w Brzozowie jest trzecią elektrownią wiatrową na terenie powiatu sokołowskiego, w tym drugą na terenie gminy Sokołów. Pierwszy postawiono w lipcu 2013 roku w Bachorzy, następny kilka dni później w Niecieczy (gm. Sabnie).
 
KW

« wróć | komentarze [8]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

W Polsce niggdy nie bedzie jak na zachodzie :( tą inność czuje sie odrazu za granicami naszej ojczyzny.Jest tak bo ludzie tu nie zmienią sie nigdy


2014-09-28 21:15:19

Tego wójowi nie zapomnimy.

Brzozów
2014-09-27 22:05:06

Pamiętam koniec lat 40 jak elektryfikowano okolice Kosowa lackiego w jednej wsi zakopano słupy drewniane rano stwierdzono ze zostały pościnane za ten wybryk elektryfikacja danej wsi opóźniła się o ponad rok ..../ spróbujcie wyłączyć im prąd dzisiaj

stach
2014-09-25 18:06:06

Oczywiście okoliczni mieszkańcy na pewno wyciągali tak żelazne argumenty typu: -Kury nie bendom się nieśli -Krowy bendom dawać skwaśniałe mleko -Dzieci bendom rodzić się rude i zezowate. -Itp. Robić swoje a okolicznym mieszkańcom, że to takie magiczne urządzenie, a jak podejdą za blisko to ich Pan Bóg pokarze, szybciej zrozumieją niż podstawy fizyki.


2014-09-25 09:53:15

Coś się dzieje w okolicy to źle, jak się nic nie dzieje jeszcze gorzej! Najłatwiej jest przeszkadzać innym, wszystko krytykować i narzekać, że Sokołów to ******* miasto!!! Ludzie ogarnijcie się, to jest dla naszego dobra, nikt nikomu tym wiatrakiem nie chce zrobić krzywdy! Rozumiem, że jest ktoś kto na tym zarabia a ktoś traci ale tak jest na całym świecie... Czy kiedyś POLAK POLAKOWI będzie przyjacielem?

Anonim
2014-09-24 22:03:21

Nie wiedzieli? Bzdura, pisano o tym w gazetach i na portalach.

???
2014-09-24 15:07:10

Nie można dogodzić, a wystarczy poczytać jak to działa i jakie są plusy takiej inwestycji w przyszłości. Ale nasza Polska to jest ciemnogród aż wstyd

Anka
2014-09-24 14:10:17

POLAKOWI DOGODZIĆ !!!

anonim
2014-09-24 00:54:15
Strona 1/1


Dane kontaktowe