43
2019
2011-04-28

Trzeci Maja w Sokołowie Podlaskim


W 2011 roku mija 220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Sokołowie Podlaskim odbędą się specjalne uroczystości, podkreślające rangę tego wydarzenia i jego znaczenie w historii Polski.

We wtorek 3 maja o godz. 12.30 w sokołowskiej konkatedrze, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych, oficjalnych delegacji i Orkiestry Dętej OSP. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty w Miejscach Pamięci: pod Pomnikiem AK, pod Pomnikiem Ks. Stanisława Brzóski oraz pod Pomnikiem Niepodległości.

Tego samego dnia o godz. 17.00 w Galerii SOK zorganizowane zostanie spotkanie pt. „Parlamentarzyści Ziemi Sokołowskiej” z udziałem wszystkich żyjących posłów i senatorów wywodzących się z Sokołowa Podlaskiego i Powiatu Sokołowskiego. Zaproszeni zostali:  Andrzej Anulewicz, Marek Sawicki, Bożenna Kuc, Janusz Wierzbicki, Stanisław Dąbrowski, Stanisław Lewocik, Sławomir Hardej, Wiesław Kondracki. Przypomniane zostaną także sylwetki nieżyjących parlamentarzystów oraz tych sprawujących swoje funkcje w okresie międzywojennym i w czasach I Rzeczpospolitej. Patronat nad spotkaniem objęli: senator Waldemar Kraska oraz burmistrz Bogusław Karakula.

W trakcie spotkania zostanie również otwarta wystawa pt. „Polska – tradycje parlamentaryzmu do 1791 roku”. Wystawa, której inicjatorką i organizatorką jest Pani Ewa Tomaszewska była prezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2009 r. Ekspozycja ukazuje historię polskiej drogi do demokracji i budowy państwowości, a obejmuje okres od Statutów Wiślicko-Piotrkowskich, sankcjonujących poprzednie prawo zwyczajowe po Konstytucję 3 Maja i utworzenie pierwszego ministerstwa oświaty – Komisji Edukacji Narodowej. Serdecznie zapraszamy!
INFO: SOK

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Drogi Maxie! Wodzowie nasi, w pocie czoła, Najjaśniejszej służą!. Czyż nie jest najważniejsza polityka prorodzinna? A jaką Oni inną prowadzą? Było hasełko TKM i oni się go nauczyli, ale teraz nowe czasy - nowe hasło, już nie tylko TKM, ale także bela mi! Z przywódców stali się umiłowanymi przywódcami, a najważniejsze, że są ze społeczeństwem w symbiozie, swoistej, jak tasiemiec z żywicielem. Sobie w masełku żyją i nie rozumieją; czego te ludzie chcą?

Tomek G
2011-05-09 00:29:28

Kolejna bardzo dobra i bardzo potrzebna impreza,profesjonalnie zorganizowana w bogatej scenografi historycznej wystawy,którą powinno się zwiedzić i przypomnieć sobie dzieje I Rzeczpospolitej.W informacjach przedstawiających sylwetki naszych parlamentarzystów zabrakło mi życiowego kolorytu.Obiecuję w "Wieściach Sokołowskich"uzupełnić te pomnikowe opisy "prozą życia"by pokazać ,że dokonywaliśmy słusznych wyborów oddając swoje głosy na posłów i senatorów ziemi sokołowskiej-ludzi prawych i szlachetnych,a przede wszystkim naszych "ziomaków"Warto pamiętać o tym w jesiennych wyborach,do udziału w których gorąco zachęcał w interesujacym wystąpieniu p Jacek Odziemczyk

max
2011-05-04 10:14:15
Strona 1/1






Dane kontaktowe