17
2020
2011-08-05

Trud pielgrzymowania


Czas poświęcony Bogu

-Pielgrzymka dla mnie to wspaniałe rekolekcje w drodze. Warto poświęcić ten czas Bogu, podziękować za opiekę, zanieść troski i niepokoje - mówi jedna z uczestniczek pielgrzymki.

 XXI Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę wyruszyła 30 lipca z Bielska Podlaskiego. Następnego dnia ok. godz 18.00 grupy bielska (zielona)  oraz katedralna (fioletowa) weszły do Sokołowa Podlaskiego. Po drodze pielgrzymi zatrzymali się na poczęstunek w Repkach i w Bachorzy. Według opinii przybyłych ludzie są bardzo gościnni, serdecznie przyjmują zmęczonych drogą  pątników.
Jak zwykle po wieczornej modlitwie w konkatedrze pielgrzymi zostali zaproszeni na nocleg do sokołowskich rodzin. W tym roku liczebność grupy pielgrzymkowej zdecydowanie się zmniejszyła, tak iż chętnych chcących przyjąć pod swój dach pielgrzyma na nocleg było więcej niż samych pątników.

 

 

Tegoroczne hasło: Odwaga Świętości

Jak co roku 2 sierpnia po uroczystej mszy odprawionej przez ks. biskupa Antoniego Dydycza w konkatedrze w drogę wyruszyła także sokołowska grupa – pomarańczowa. Jej kierownikiem jest ks. Sylwester Falkowski z parafii  NMP w Jabłonnie Lackiej. Grupa skupia w sobie mieszkańców naszego miasta oraz dekanatu sokołowskiego i sterdyńskiego. Patronką grupy jest Najświętsza Maryja Panna.

 

- Pielgrzymka to nie wycieczka, to ogromny trud, ofiara, marsz w deszczu, albo w spiekocie, burchle na stopach. Pielgrzymi idąc, niosą swoje intencje. Pielgrzymka może mieć charakter dziękczynny, jak też przebłagalny – mówi ks. Zbigniew Niemyjski z konkatedry, wieloletni kierownik pielgrzymek.
Hasłem tegorocznego pielgrzymowania jest: „ Odwaga Świętości”. Swoje przesłanie do pielgrzymów nawiązujące do hasła skierował biskup drohiczyński. Mówił wiernym o potrzebie odważnego świadectwa wiary w dzisiejszym świecie. Wspominał  św. Maksymiliana Kolbe, który nie bał się dać świadectwa swojej wiary

 Sokołowianie odprowadzili pielgrzymów

Po mszy św. grupę pielgrzymów pod eskortą sokołowskiej policji odprowadzali sokołowianie.  Ludzie wychodzili z budynków zakładów pracy, by choć przez chwilę pomachać na pożegnanie wędrowcom. Niektórzy mieszkańcy Sokołowa towarzyszyli pątnikom do Przywózk, gdzie zatrzymują się co roku na odpoczynek i posiłek. Zawsze czeka na nich tutaj wspaniały poczęstunek przygotowany przez miejscowe gospodynie. Inni natomiast  towarzyszyli maszerującym aż do Grębkowa, gdzie pielgrzymi złączyli się z grupami węgrowską i łochowską.
Wspólnie podążają na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia około godz 9.30. Trud pielgrzymów zwieńczy uroczysta msza św. kończąca pielgrzymkę 15 sierpnia o godzinie 11.00 na Błoniach Jasnej Góry.  

 

Może iść każdy

W pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto akceptuje jej religijny charakter i przestrzega regulaminu. W grupie idą pątnicy począwszy od dzieci na wózkach i młodzieży, a skończywszy na ludziach starszych.

- Najstarszy z pielgrzymów ma 87 lat i idzie po raz kolejny. Ciągnie wilka do lasu – żartuje ks. Zbigniew Niemyjski.  Jednak większość idących stanowią ludzie młodzi, którzy podążają na Jasną Górę po raz drugi, trzeci.

Ci którzy nie mogą pielgrzymować fizycznie, a chcą towarzyszyć w tej trudnej drodze mogą zapisać się do grupy srebrnej, czyli pielgrzymów duchowych. Pielgrzymi duchowi przekazują intencje, w których pątnicy modlą się w czasie pielgrzymowania.
                                                                                                                       ANETA JABŁOŃSKAWięcej zdjęć w fotogalerii.

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Człowieku opamiętaj się,Pan Bóg jest jeden i przemawia ustami wszystkich ludzi,słyszysz go codziennie rozmawiając z ludźmi.

Maryla
2011-08-12 22:23:53

Nie widziałem tych machających,wielbiących Sokołowian,co najwyżej wzdychających na ciemnogród.Mało tych pieszych nawiedzonych.Kiedyś ksiądz P.powiedział mi,że mówienie do Boga to modlitwa,a słuchanie Boga to paranoja.

KK
2011-08-07 12:09:14
Strona 1/1


Dane kontaktowe