17
2020
2020-10-07

„Trop Harc 2020”


 Po takim hasłem w sobotę 26 września przebiegał 36. Zlot Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka. W tym roku, ze względu na pandemię, tradycyjny jesienny zlot trwał tylko jeden dzień i był połączony z Festiwalem Kultury Harcerskiej. Ograniczona była również liczba miejsc, każdą drużynę harcerską lub gromadę zuchową reprezentował patrol liczący maksymalnie 10 osób.

W czasie wydarzenia realizowano następujące cele: inauguracja nowego roku harcerskiego, pogłębianie wiedzy o historii naszego powiatu sokołowskiego, realizacja Programu Wychowawczego Hufca „RUCH, AKTYWNOŚĆ, PATRIOTYZM”, integracja z innymi środowiskami, poznanie innych jednostek hufca, propagowanie idei harcerstwa na terenie powiatu.
Komendę Zlotu Hufca stanowili: pwd. Bartłomiej Celiński – komendant, szefowa gry terenowej phm. Katarzyna Nawacka oraz Harcerz Orli Mateusz Pasik pełniący funkcję oboźnego. W bazie zlotowej przy Sokołowskim Domu Harcerza w sobotę rano zameldowały się reprezentacje następujących jednostek Hufca: 3 GZ „Dzielne Plastusie", 13 GZ „Mali Odkrywcy" z Sokołowskiego Domu Harcerza, 14 DH „Sokoły" z Prostyni, 9 SDH „Orlęta" im. Szarych Szeregów, 33 SDH „Avanti" im. Danuty Siedzikówny „Inki", 44 SDW „Horyzont", 13 SDH
„Cichociemni" im. Elżbiety Zawadzkiej „Zo", 87 DW „Promienie" z Grochowa oraz 91 SDH „Tanijas" im. Macieja Dawidowskiego "Alka".
Zlot rozpoczął się apelem, a zaraz potem patrole wylosowały kolejność startu w grze terenowej „Szlakiem Historii Naszego Powiatu”. Gra była bardzo emocjonującym przeżyciem i świetną przygodą dla wszystkich biorących w niej udział. Przebiegała po obszarze miasta oraz jego obrzeżach i trwała kilka godzin.

Ze względu na obostrzenia, różniła się od tych rozgrywanych w latach poprzednich. Na kolejnych punktach gry zamiast druhów i druhen przydzielających zadanie, na patrole czekały przygotowane wcześniej koperty zawierające polecenia. Wśród zadań było między innymi wykonanie ankiety społecznej na temat wiedzy o powiecie sokołowskim. Wszystkie patrole dzielnie walczyły o zwycięstwo. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęły „Dzielne Plastusie", drugie - „Cichociemni", trzecie - patrol z „Avanti".

Nieco utrudzeni uczestnicy terenowych zmagań odpoczęli przy obiedzie, po czym rozpoczął się Festiwal Piosenki Harcerskiej „Harcowanie na polanie”. Zgodnie ze swoją nazwą odbywał się on na specjalnie przygotowanej plenerowej scenie, na której występujący mogli poczuć się jak na prawdziwej leśnej polanie.Każda drużyna wykonała po dwie piosenki harcerskie, przygotowane w ramach zadania przedzlotowego. Swój występ miała również kadra hufca.

Na podsumowanie festiwalu wszyscy uczestnicy zlotu pod wodzą akompaniującego na gitarze druha Grzegorza Nowotniaka zaśpiewali piosenkę „Harcowanie na polanie". Poziom występów konkursowych był bardzo wysoki i wyrównany, więc jury zdecydowało, że wszystkie drużyny zostają nagrodzone.

To nie koniec pełnego wrażeń dnia. Po podwieczorku wszyscy zebrali się w największej harcówce SDH na obrzędowym świeczkowisku. Ognisko z powodu deszczu nie mogło się odbyć. W blasku ognia uczestnicy wysłuchali gawędy o ruchu, aktywności i patriotyzmie, czyli podstawowych punktach Programu Wychowawczego Hufca. Zlot zakończyło odśpiewanie obrzędowej pieśni „Bratnie Słowo” oraz Modlitwy harcerskiej.

Nagrody za udział w festiwalu oraz puchary i nagrody dla najlepszych patroli podczas gry terenowej zostały zakupione dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim. Komenda Hufca ZHP Sokołów Podlaski dziękuje władzom samorządowym za wspieranie działań.

Info. J.O.
Fot. ZHP
 Sokołów Podlaski

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe