17
2020
2016-04-13

„Tradycje i obrzędy wielkanocne” w Sterdyni


Zawsze tydzień po Wielkanocy w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni odbywa się okolicznościowa wielkanocna impreza. W programie tegorocznego przedsięwzięcia był między innymi montaż słowno-muzyczny, rozdanie nagród w konkursie na palmę wielkanocną i stroik wielkanocny, wspomnienia o tradycjach i spotkanie przy stole.  

Na początku ks. Robert Krasowski, proboszcz parafii w Łazówku przypomniał wydarzenia Wielkiego Tygodnia, ich wymowę i symbolikę liturgii. Podzielił się też przemyśleniami dotyczącymi religijnej kondycji i postaw człowieka. Podkreślił znaczenie liturgii Triduum Paschalnego dla ubogacenia ludzi wierzących i umocnienia ich więzi z Bogiem. Po tym obszernym wprowadzeniu na scenie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Sterdyni, przygotowani przez katechetkę Małgorzatę Kruzę i nauczyciela muzyki Marka Kołodziejskiego. W programie artystycznym słowa Ewangelii przeplatane były scenkami z życia codziennego, wskazującymi na to, jak często człowiek postępuje niezgodnie z zaleceniami religii, którą wyznaje. Nie zabrakło stosownych pieśni wykonywanych przez uczniów z dużym zaangażowaniem. Zebrani z uwagą obejrzeli montaż i nagrodzili wykonawców brawami. W dalszej części spotkania o lokalnych tradycjach związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą mówiła Cecylia Kur z Białobrzeg. Przeczytane też zostały wspomnienia mieszkanki Sterdyni, Krystyny Krysiak. Dyrektor GOKiS Marianna Kobylińska zachęcała inne osoby do zapisywania wspomnień, „bo tamte lata już nie wrócą”, a warto je utrwalić.
 
 Dyrektor GOKiS i Przewodniczący Rady Gminy Sterdyń Kazimierz Pawluczuk wręczyli cenne nagrody zwycięzcom konkursów. Za największą palmę wielkanocną uhonorowano Laurę, Maję, Bartka i Anię Gawryś z Łazowa. Natomiast pierwsze miejsce w konkursie na stroik zajęła Mariola Zduniak, drugie miejsca równorzędne zajęli: Małgorzata i Igor Kruza; Dorota i Amelka Buczyńskie; Amelka Buczyńska; Laura, Maja, Bartek i Ania Gawryś.  
 
Dyrektor Kobylińska poinformowała, że w czwartek 7 kwietnia o g. 11 w GOKiS odbędzie się otwarcie wystawy historycznej „Dzieci Zamojszczyzny”, przygotowanej przez Beatę Kozaczyńską z UP-H w Siedlcach i zaprosiła zainteresowanych do wzięcia udziału w tej nietypowej lekcji historii.  
 
Niedzielne spotkanie zakończyło się poczęstunkiem złożonym z wielkanocnych potraw, sfinansowanych przez miejscowego przedsiębiorcę.

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe