29
2022
2013-08-30

To już koniec lata


Blokowiska naszych miast, szczególnie aktywne w okresie wakacji i weekendów. Pełne młodych ludzi i przekleństw. Zaczepiają kogo się tylko da, strach się odezwać.

Szydercze i pełne ironii uśmiechy. Nie życzą chyba nikomu dobrze. W kupie siła, agresja, a w rzeczywistości pustka. Młodość musi się wyszumieć, tylko niekoniecznie w złym tego słowa znaczeniu. Musimy sami, w małych miasteczkach i wsiach stwarzać warunki, aby młodzież miała co robić, była twórcza i pełna radości życia. 
To już koniec lata. Świadczą o tym stada bocianów, które opuszczają swoje gniazda i odlatują do ciepłych krajów. Cóż, pora się przygotować na jesienne pluchy, a wkrótce na śnieg i mróz. Taki to już mamy klimat. Zbliża się sezon grzewczy i jak zwykle szykuje się niespodzianka. Prawdopodobnie od października czeka nas podwyżka cen gazu. Na razie nie wiadomo, o ile wzrośnie taryfa, toczą się negocjacje, ale znając życie będzie to wzrost znaczny. Podobnie z lekami. Pacjentom ciężko się połapać w ich cenach. Z miesiąca na miesiąc są coraz droższe. Od września chorzy za ponad 300 leków zapłacą od grosza do 27 zł więcej. Jest i dobra wiadomość, tańszych będzie ponad 300 medykamentów. Zmiany dotkną również emerytur. Te wyliczane według nowych zasad, a więc ze składkami odprowadzanymi do OFE, będą niższe, niż te, które liczono po staremu. I to nawet o tysiąc złotych. Tak więc zmiany dotkną prawie wszystkich. Na baczności muszą być i smakosze dziczyzny. Powodem jest zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń. Szczególnie należy uważać na nielegalną sprzedaż zwierząt leśnych. Jest ona praktycznie nie do skontrolowania. A panująca zaraza, która idzie ze wschodu, jeszcze nie została opanowana. 
W lokalnych  samorządach na razie spokój. W większości gmin sesje rad dopiero przed nami. Wyjątkiem miasto Sokołów i gmina Sabnie, gdzie takie posiedzenia już się odbyły. W gminie Sabnie mieszkańców dodatkowo czekają wybory uzupełniające do rady. Powodem jest złożenie mandatów przez dwójkę radnych. Jako, że najbliższe wybory samorządowe już za rok, możemy się spodziewać wzmożonych działań podejmowanych przez obecnych radnych, a także ich kontrkandydatów. Wszak kampanię wyborczą najlepiej zaplanować i rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem. 
Za kilka dni mury szkół i przedszkoli zapełnią się dziećmi i młodzieżą. Nowy rok szkolny przed nami. Zanosi się na wiele zmian. Jest to czas najgorszy dla rodziców, którzy musze wyekwipować swoje pociechy. A wszystko drożeje, największym wydatkiem jest zakup podręczników. Ale o tym w oddzielnym artykule. 
 
LESZEK KOPER

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe