17
2020
2013-04-26

To już 10 lat "Seniorynek"


Zespół wokalny „Seniorynki” to wyjątkowe zjawisko artystyczne w środowisku nie tylko sokołowskich seniorów.
Grupa powstała w lutym 2002 roku z inicjatywy aktywnej członkini Klubu Seniora Danuty Kalinowskiej oraz Marii Koc, dyrektor SOK-u i istnieje w prawie niezmienionym składzie już ponad 10 lat. W tym czasie zespół wystąpił ponad 242 razy, prezentując różnorodne programy artystyczne – o charakterze okolicznościowym, patriotycznym, ludowym, rozrywkowym i zdobywając wiele nagród oraz wyróżnień.
„Seniorynki” jadą śpiewać wszędzie, gdzie zostaną zaproszone i w różnych miejscach mają przyjaciół, dla których każdy koncert zespołu to z jednej strony przypomnienie lat młodości i źródło wzruszeń, a z drugiej doskonała okazja do chwil prawdziwej radości.
Jubileuszowy koncert zespołu odbył się w czwartek 18 kwietnia w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury i zgromadził liczną widownię: przedstawicieli władz samorządowych, księży ze wszystkich sokołowskich parafii i ks. Wiesława Niemyjskiego, proboszcza parafii p.w. Ojca Pio w Węgrowie, przyjaciół z Wiśniewa, reprezentantów Klubów Seniora w Łochowie, Urlach, Drohiczynie, Węgrowie, Repkach, Fundacji MIVENA z Mińska Maz., rodziny, znajomych, przedstawicieli sokołowskich instytucji i stowarzyszeń oraz grup twórczych działających w SOK-u. Tak jak i na pierwszym jubileuszu przed pięcioma laty, nie zabrakło profesora Henryka Wiśniewolskiego, którego, jako swego licealnego nauczyciela, powitała Danuta Kalinowska obiecując: „uczennica nie sprawi panu wstydu”. Wszystkich serdecznie powitała dyrektor Maria Koc, wspominając początki zespołu i wspaniały jubileuszowy koncert sprzed pięciu lat, który stał się bodźcem do dalszego funkcjonowania grupy.
Koncert z okazji 10-lecia prowadzili Alina Simanowicz i Paweł Kryszczuk. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z historii „Seniorynek” - pierwsza próba, na którą przyszło siedem pań, apel kierownika artystycznego Danuty Kalinowskiej do mężczyzn o zasilenie zespołu, pierwszy koncert na Dzień Kobiet, wyjazdy na koncerty, udział w festiwalach i laury. Wymieniano kolejnych muzyków zespołu – Zbigniewa Filiksa, Mieczysława Deoniziaka, Kazimierza Wcisłaka i kierownika muzycznego - Iwonę Mergo-Golatowską. Obecnie o stronę muzyczną zespołu dba Bożena Kaczmarek, teksty pisze Danuta Kalinowska, dla której inspiracją jest kultura ludowa naszego regionu. Zebrani usłyszeli też trochę statystyk: był czas, że w zespole występowało 39 osób, teraz jest 20, 6 osób nie żyje, niektórzy musieli zrezygnować z powodu stanu zdrowia, innym zespół daje siły do aktywnego życia.
Czwartkowy koncert został podzielony na trzy części – w pierwszej zespół zaprezentował śpiewaną autobiografię i piosenki o Sokołowie. Część druga, w której panowie wystąpili ucharakteryzowani na marynarzy, miała charakter wspomnieniowy, a oprócz nieśmiertelnych piosenek sprzed kilkudziesięciu lat zebrani wysłuchali żartobliwego monologu Danuty Kalinowskiej. W trzeciej części zabrzmiały piosenki ludowe, a sokołowska Hanka Bielicka wcieliła się w postać Kaziukowej zza Buga. W kolejnej odsłonie zespół przedstawił swój program kabaretowy, którym rozbawił widownię do łez. W części ostatniej znów zabrzmiały znane przeboje, opracowane specjalnie dla „Seniorynek”. Zebrani podziwiali energię, kreatywność oraz umiejętności wokalne i aktorskie naszych seniorów, niejednokrotnie śpiewając razem z wykonawcami. Występ został nagrodzony długotrwałą owacją na stojąco.
Po koncercie zespół długo przyjmował podziękowania, życzenia, gratulacje, kwiaty i okolicznościowe upominki od oficjalnych delegacji, przyjaciół, znajomych. Miłą częścią wieczoru było otwarcie wystawy fotograficznej „Oblicza Sokołowa - Seniorzy” autorstwa Anny Pogonowskiej (autorce zdjęć pozowali członkowie zespołu) oraz spotkanie jubileuszowe w Galerii DOM przy muzyce kapeli „Szwagry” z Siemiatycz.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe