17
2020
2013-11-05

„To ja złodziej”


Chociaż kultową piosenkę rockowej grupy Dżem zna i lubi niejeden sokołowianin, to z pewnością żaden z nas nie chciałby paść ofiarą złodzieja. W obliczu wielu włamań jakich dokonano na terenie naszego miasta i sąsiadujących miejscowości warto zachować szczególną ostrożność i czujność.

Statystyki przestępczości wskazują, iż najczęstszym obiektem zainteresowania złodziei są nasze mieszkania, domy, piwnice, garaże i podwórka. Każdy z nas powinien być świadomy zagrożenia, a z drugiej strony wiedzieć w jaki sposób właściwie zabezpieczyć swój dobytek i skutecznie ochronić się przed przestępcą. Niestety, niejednokrotnie my sami poprzez nierozwagę i brak roztropności, przekazujemy przestępcom informacje na temat majątku gromadzonego w mieszkaniu. Naiwnie wierzymy w ludzką uczciwość i strach przed wejściem na cudzą posesję, dlatego pozostawiamy przedmioty wartościowe na zewnątrz, kusząc oko włamywacza. Złodziej nie myśli o konsekwencjach, nie ma poczucia winy. Dla niego liczy się łatwy łup i możliwy do zdobycia z tego tytułu dochód. Takie przestępstwa rzadko dokonywane są z przypadku. Sprawcy odpowiednio wcześnie przygotowują napad, zbierają informacje o zasobach domu, przyzwyczajeniach mieszkańców, a więc ich częstych wyjazdach, rodzaju zabezpieczeń. Bywa, że takie informacje otrzymują bezpośrednio od domowników: dzieci, rodziny, znajomych.

„A wystarczy jedna nieuważna chwila...”
Od blisko dwóch miesięcy nasiliło się przestępstwo włamań z kradzieżami do domów jednorodzinnych w Sokołowie Podlaskim. Według nieoficjalnych źródeł ograbiono posesje przy ulicach: Siedleckiej, Lipowej, Wiejskiej, Pięknej, Kupientyńskiej, Węgrowskiej Tęczowej i Sadowej. Zazwyczaj włamywacze wykorzystują chwilową nieobecność domowników lub ich lekkomyślność, ponieważ właściciele pozostawiają uchylone okna lub nieprawidłowo zamknięte drzwi. Łupem złodziei pada przede wszystkim biżuteria, pieniądze, alkohol i narzędzia. Przestępcy grasują przeważnie w godzinach popołudniowych lub nocnych.
Rzecznik prasowy policji podaje, że włamań na terenie miasta było kilkanaście, lecz jeden z czytelników twierdzi, że aż około trzydzieści. Niemniej, nawet niewielka liczba przestępstw nie zwalnia policjantów od ścigania złodziei. Spisanie protokołu świadczącego o przestępstwie bynajmniej nie wystarczy. 
- Cały czas policjanci robią wszystko, aby zatrzymać włamywaczy. Zdajemy sobie sprawę, że problem jest bardzo poważny, głównie dla osób okradzionych. Strata materialna nie jest tak dotkliwa, jak naruszenie własności osobistej. Często po takim włamaniu, w domu, w którym powinniśmy się czuć bezpiecznie, odczuwamy lęk. Martwimy się, że złodziej zaczai się po raz kolejny, aby wtargnąć do naszego domu - relacjonuje aspirant sztabowy Sławomir Tomaszewski.
Szanowni Państwo! Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców miasta. Reagujmy na osoby poruszające się w pobliżu naszych domów. Zwracajmy uwagę na posesje sąsiadów, w czasie kiedy wyjeżdżają z domu. Pamiętajmy, że pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach okazuje się bezcenna. W każdej sytuacji, kiedy widzimy coś niepokojącego, dzwońmy pod numer telefonu 997. Wiele może zdziałać zwykła, ludzka życzliwość. Jeśli ktoś zauważy lub usłyszy coś niepokojącego, powinien zareagować. Policjanci bowiem sprawdzą każdy sygnał - dodaje.

Przede wszystkim zachowaj ostrożność!
1. Przed wyjściem z domu pozamykaj wszystkie okna i drzwi, zabezpiecz wejście balkonowe! 
2. O planowanej podróży uprzedź sąsiadów, poproś też kogoś z rodziny, by zwrócił uwagę na dom i posesję.
3. Nie bądź bierny i angażuj się wspólnie z sąsiadami w akcje obserwacji i pilnowania Waszych mieszkań. Reakcja sąsiada często może odwieść włamywacza od próby włamania. Pomagajcie sobie nawzajem!
4. Stosuj, w miarę możliwości, wyszukane systemy zabezpieczeń, nietypowe zamki, wzmocnienia drzwi. ?
5. By zminimalizować ewentualne straty, ubezpiecz swoje mieszkanie.?
6. Zwracaj uwagę, czy Ty, Twoja rodzina i mieszkanie nie jesteście obserwowani.  Nie podejmuj rozmów z nieznajomymi i nie udzielaj im informacji na temat swojego dobytku.?
7. Nie pozostawiaj żadnych wartościowych przedmiotów na terenie posesji, np. roweru, kosiarki i elektronarzędzi. 
8. W dzień i w nocy pilnuj, aby była zamknięta furtka, brama wjazdowa na teren posesji oraz garaż i budynek gospodarczy.
9. Gdy nastąpi włamanie, natychmiast powiadom Policję. Nie rób porządków i nie dotykaj przedmiotów przed przyjazdem policjantów. W ten sposób możesz zatrzeć ślady i utrudnić identyfikację sprawcy.?

Złodzieju, pamiętaj o konsekwencjach!
Ustawodawca przewiduje surowszą karę za kradzież, która została dokonana wskutek włamania. Z włamaniem mamy do czynienia wówczas, gdy sprawca przezwycięża zabezpieczenie chroniące rzecz, czyli wyważa drzwi, pokonuje zamki czy plomby. Sprawca kradzieży z włamaniem podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
Podejrzani czy oskarżeni o przestępstwo kradzieży, włamania lub rozboju muszą się liczyć z dotkliwymi konsekwencjami. Zagrożenie wysokimi karami w przypadku takich przestępstw jest bardzo prawdopodobne, a skazanie zapisywane w Krajowym Rejestrze Karnym. Przeważnie firmy i inni pracodawcy żądają zaświadczenia o niekaralności. W przypadku skazania za tego typu przestępstwo szanse na znalezienie pracy stają się więc znikome.
Zastanówmy się, czy warto kraść i niszczyć mienie innych osób, ponieważ za skutki swoich czynów możemy odpowiadać jeszcze bardzo długo. Sokołów to małe miasto, gdzie wszyscy się znają, dlatego może nigdy nie odzyskamy dobrego imienia i honoru, a wstyd na wiele lat okryje całą naszą rodzinę.

AR

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Zgadzam się w 100%, powinno użyć się wszystkich środków aby pilnie złapać tych bandytów ;(

D.S.
2013-11-10 10:59:27

Niewielka liczba przestępstw? Gdyby było jedno włamanie, można by się pokusić o stwierdzenie, że to liczba niewielka (choć to zależy od skali). Irytuje mnie takie umniejszanie rangi problemu przez Policję w stylu: "bo gdzie indziej też podobne rzeczy się dzieją", "niewiele bo kilkanaście włamań". Jest duży problem i sam raczej się nie rozwiąże. Włamywacze widząc, że są bezkarni zapewne będą kontynuować swoje dzieło. Myślę, że nie ma w Sokołowie aktualnie ważniejszej sprawy, także apeluję o pospolite ruszenie! Wszystkie siły i środki, aby złapać tych drani!

Joanna
2013-11-05 20:58:05
Strona 1/1


Dane kontaktowe