17
2020
2014-12-17

Tańczą, śpiewają i ludzi rozbawiają


Działają nieprzerwanie już od 12 lat! Występują w kraju i za granicą. Właśnie nagrali płytę z kolędami i pastorałkami. 

Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie" - bo o nim mowa - powstał w 2002 roku. Bardzo szybko stał się wizytówką artystyczną Sokołowa Podlaskiego. Pierwotnie zespół prezentował tańce i pieśni głównie podlaskie, później repertuar poszerzony został o folklor innych regionów, m.in. Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Beskidu Żywieckiego oraz Kurpi Zielonych. 
 
Zespół przygotowuje widowiska obrzędowe, które prezentowane z wielką dbałością o każdy szczegół, cieszą się ogromną sympatią. Publiczność zdążyła już pokochać widowiska tj. "Wielkanoc na Podlasiu", "Żeńcy" i "Podlaska zabawa w karczmie". 
"Sokołowianie" działają nieprzerwanie już od 12 lat. Występują w kraju i za granicą, między innymi w Rosji, Turcji, Bułgarii, Chorwacji oraz Grecji. Podczas festiwali folklorystycznych zespół zdobył nagrody oraz wyróżnienia w wielu miastach Polski. Ogromnym sukcesem kapeli jest przynależność do organizacji CIOFT. 

W zespole od 2005 roku działają także "Mali Sokołowianie" w wieku 5-13 lat. Przez 9 lat zdążyli oni zdobyć wiele nagród oraz wyróżnień. W 2008 roku otrzymali lI nagrodę na XXVIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Warszawie, I miejsce na XXIII Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych w Szydłowcu i nagrodę starosty sokołowskiego podczas IX Europejskich Spotkań Folklorystycznych. Zespołem kieruje 5 osób: Iwona Kopiwoda - kierownik artystyczny i choreograf, Kazimierz Soszka - kierownik muzyczny, Jan Rosochacki - kierownik organizacyjny, Bożena Kaczmarek - wokal i Kamil Zaliwski - instruktor tańca.
Zespołowi towarzyszy kapela w składzie: Kazimierz Soszka - akordeon, Edward Sobieszczuk - skrzypce, Jan Rosochacki - będenek i Przemysław Nurzyński - akoredon.
 
Zespół koncertuje i tańczy praktycznie non stop, wystarczy zobaczyć ich repertuar. Jutro (18 grudnia) koncert na wigilii seniorów oraz pracowników SOK, 21 grudnia występ na Jarmarku Bożonarodzeniowym, 4 stycznia na koncercie noworocznym, a 6 stycznia w Skibniewie oraz Skrzeszewie. 
 
Członkowie zespołu nagrali właśnie płytę z kolędami i pastorałkami, którą dołączyliśmy do aktualnego numeru "Wieści Sokołowskich". Na płycie znajdziemy 15 najpiękniejszych pastorałek, chociażby "Oj maluśki", "Hejnał", "Łokarynki" i "Lulajże Jezuniu". 
Zespół prowadzi stronę internetową, na którą serdecznie zapraszamy: www.sokolowianie.pl - znajdziecie tam dokładny repertuar, relację z występów oraz wiele zdjęć członków zespołu. 

***
Głównym sponsorem wydanej płyty jest Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, któremu wydawcy przekazują słowa podziękowania. Warto dodać, że sokołowski PBS wielokrotnie był sponsorem publikacji książkowych i wielu inicjatyw w życiu kulturalnym naszego powiatu. Chwała im za to!
 
KW
fot. www.sok.sokolowpodl.pl


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe