17
2020
2017-03-27

Sztuka na Wielki Post


W czwartek 23 marca na spotkaniu Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościli Dorota Pikula, historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach oraz o. Marek Kotyński, redemptorysta, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Tematem wykładu była sztuka, jako inspiracja do rozważania Wielkiego Postu.

Dorota Pikula mówiła o sensie Wielkiego Postu jako czasie danym na tzw. kwarantannę, pustkę, w czasie której mogą zakiełkować nowe postawy. Przybliżyła słuchaczom tajniki niekwestionowanej więzi między wiarą a twórczością plastyczną, co niegdyś pozwalało obcującym z obrazami na bardziej świadome przejście przez 40 dni Wielkiego Postu – wyciszenie, odnowienie wewnętrzne i poczucie bliskości z Bogiem. Zaznaczyła, że nie zastępowało to i nie zastąpi analizy słowa Bożego, modlitwy, jałmużny i udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, ale może skłonić do refleksji. Swój wykład Dorota Pikula zilustrowała prezentacją multimedialną. Szczegółowo omówiła symbolikę kilku obrazów wskazując, że powstawały one w zgodzie z teologicznymi zaleceniami. Udowodniła, że sztuka sakralna, dopełniając liturgię i katechezę, mogła prowadzić do duchowych doznań. W trakcie spotkania przejmująco zabrzmiała była wyjątkowa modlitwa - Gorzkie Żale po hiszpańsku.

Natomiast ks. Marek Kotyński mówił o filmach, które dotykają spraw religijnych. Podkreślił, że kinematografia zajmuje się kwestiami biblijnymi od początku swego powstania, że ten rodzaj sztuki doskonale ułatwia głębszą refleksję nad naszym życiem. Szczególnie dużo czasu poświęcił dramatowi „Chata”, który powstał na podstawie światowego bestsellera o tym samym tytule. Książka i film to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy. Gość z Warszawy zachęcał również do obejrzenia głośnego i poruszającego amerykańskiego film historycznego „Milczenie” w reżyserii Martina Scorsese. Premiera dzieła, jakże odmiennego od poprzednich filmów reżysera, miała miejsce w Watykanie 29 listopada 2016 r. Oba filmy od 30 marca można oglądać w sokołowskim kinie „Sokół”.

 
 
Fot. SOK
J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe