29
2022
2015-06-13

Szlakiem Żołnierzy Wyklętych


21 czerwca w Sokołowie w Sokołowie Podlaskim odbędzie się rekonstrukcja historyczna oraz zakończenie Rajdu Szlakiem Żołnierzy Wyklętych.

W dniach 17-21 czerwca 2015 roku Oddział Warszawski IPN organizuje na Podlasiu VII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. W tym roku rajd poświęcony jest szwadronom 6 Brygady Wileńskiej AK. Współorganizatorem rajdu jest Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski.

Na cztery trasy wyrusza młodzież i harcerze z Sokołowa Podlaskiego, Pułtuska, Blichowa, Ostrowi Mazowieckiej oraz Warszawy. Tworzą oni 4 patrole, których patronami są: Władysław Łukasiuk „Młot”, Walerian Nowicki „Lech”, Antoni Borowik ”Lech” oraz Józef Małczuk „Brzask”. Trasy rajdu związane są z miejscami działalności powojennego podziemia niepodległościowego oraz terroru komunistycznego skierowanego przeciwko polskiemu społeczeństwu po 1945 roku.

Uczestnicy rajdu otrzymają materiały edukacyjne związane z patronami poszczególnych patroli oraz zadania rajdowe. W trakcie rajdu młodzież będzie brała udział w inscenizacjach historycznych z udziałem rekonstruktorów. W sobotę 20 czerwca wszystkie patrole schodzą do bazy rajdu, która będzie mieściła się w Sokołowie Podlaskim. Tego dnia nastąpi zakończenie rajdu a zwycięski patrol, który najlepiej wykona zadania rajdowe, zostanie nagrodzony.

Następnego dnia, 21 czerwca, rajdowicze otrzymają ryngrafy w trakcie mszy o godzinie 11.00 w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP. Ostatnim elementem rajdu będzie rekonstrukcja historyczna odbicia więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, która będzie miała miejsce o godz. 12.30 na terenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

UM Sokołów

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe