17
2020
2018-09-18

„Szlakiem Alka, Zośki i Rudego”


Harcerki i harcerze z 22 Drużyny Harcerskiej 29 sierpnia wzięli udział w wycieczce drużyny „Szlakiem Alka, Zośki i Rudego” do Warszawy. Wycieczka jest elementem projektu unijnego „Być jak Alek, Zośka, Rudy”.

Swoją wędrówkę prowadzoną przez przewodnika Adriana Pogorzelskiego z WAWAGRA, rozpoczęli od wizyty w Liceum im.Batorego, do którego uczęszczała trójka bohaterów „Kamieni na Szaniec”, po czym odwiedzili miejsca związane z Janem Bytnarem, Maciejem Dawidowskim i Tadeuszem Zawadzkim. Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika harcerze podzielni na trzy grupy rozpoczęli rywalizację wykonując szereg zadań m.in. odnalezienie flagi Polski, rzut granatem, narysowanie haseł, jakimi harcerze podczas II Wojny Światowej podbudowywali psychicznie mieszkańców Warszawy. Harcerze zwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha, gdzie brutalnie przesłuchiwany był m.in. Rudy, Muzeum Więzienia Pawiak, w którym podczas wojny był średnio co dziesiąty mieszkaniec Warszawy. Na Powązkach Wojskowych odwiedzili kwatery Jana Bytnara, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Zawadzkiego. Podczas wycieczki wysłuchali wielu świadectw byłych więźniów, poznali brutalne sposoby przesłuchiwań, zapoznali się z historią Szarych Szeregów i zobaczyli m.in. oryginalny pistolet maszynowy Sten i rewolwer Lebel. Swoją wycieczkę harcerze zakończyli wizytą w Hangarze 646 na trampolinach.

Dla nas, harcerzy bardzo ważne jest, aby pamiętać o tych, którzy zginęli w obronie naszego kraju, o bohaterskich harcerzach, którzy mogą
i wręcz powinni być przykładem dla dzisiejszej młodzieży. Ich poświęcenie, lojalność, wielka przyjaźń, która nakazywała zjednoczyć się i m.in. odbić z rąk Gestapo Rudego – są dla nas wzorem do naśladowania – podkreślają harcerze.

Opiekunami podczas wyjazdu do Warszawy byli: drużynowa phm. Anna Kożuchowska-Kurylak oraz panie: Ewa Litwiniak i Marzena Toczyska.

Info / Fot: 22 DH z Jabłonny Lackiej 









« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe