11
2020
2015-04-28

Szlak Unitów Sokołowskich


W imieniu Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski serdecznie zapraszam Państwa na uroczyste otwarcie nowego szlaku turystycznego pn. Szlak Unitów Sokołowskich. Uroczystość odbędzie się w dniu 8 maja 2015 r. Rozpocznie się o godz. 12.00 w Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim, ul. Wolności 27 konferencją poświęconą historii Unitów na Ziemi Sokołowskiej. Ok. godz. 13.30 autokarami udamy się na szlak, przemierzając następującą trasę: Sokołów Podlaski - Rogów - Szkopy - Sawice - Skrzeszew - Wirów - Gródek - Seroczyn - Grodzisk - Sokołów Podlaski. W Gródku nad Bugiem nastąpi krótki odpoczynek, zapraszamy na ognisko i poczęstunek. Powrót autokarami do Sokołowa Podlaskiego ok. godz. 18.30.

Szlak Unitów Sokołowskich biegnie po terenie powiatu sokołowskiego i prowadzi do zabytkowych kościółków, które dawniej były cerkwiami unickimi. Są to drewniany kościółek w Rogowie, kościół w kształcie rotundy w Szkopach, drewniane świątynie w Sawicach, w Gródku, opuszczony drewniany kościółek w Seroczynie i drewniana świątynia w Grodzisku. Szlak zaczyna się w Sokołowie Podlaskim na Skwerze Unitów Podlaskich i kończy się w Sokołowie Podlaskim przy grobie ostatniego księdza unickiego Leona Zatkalika na cmentarzu przy ul. Bartoszowej.
 
Szlak Unitów Sokołowskich jest najprawdopodobniej jedynym szlakiem unickim w Polsce. Jego wytyczenie było możliwe dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania "Tygiel Doliny Bugu" oraz współfinansowaniu projektu z EFR na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. 
 
Wytyczenie i promocja Szlaku Unitów Sokołowskich to znakomita okazja do przywołania i popularyzacji bogatej wielokulturowej historii Ziemi Sokołowskiej oraz historii Unitów Podlaskich i ich wkładu w rozwój naszego regionu.
 
Maria Koc
 
 

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

kiele sterdyni


2015-04-30 21:47:36

CMETARZ UNITÓW ZAPOMNIANY I OKROPNIE ZPOWIERANY A ON JEST W PARAFI GRUDEK OKOŁO TRZECH KILOMETRÓW OD KOŚCJOŁA W OKOLICACH BAGIEN NAWET NIE MA ŚWIĘTEGO KRZYŻA A TO OKROPNIE NIE ŁADNIE OD STRONY GRUDEK DAWNIEJ BYŁ MŁYNA ZA MŁYNEM NIE DALEKO OKOŁO 400 METRÓW JEST CMETARZ UNITÓW LECZ BRAK KRZYŻA

CO ŚWIĘTE ŚWIĘTE BYĆ MUSI---MB--
2015-04-30 12:59:10

A gdzie jest Seroczyn w powiecie sokołowskim?

mamoń
2015-04-30 11:54:05
Strona 1/1


Dane kontaktowe