2
2020
2019-04-09

Szkolny gabinet stomatologiczny już działa!


1 kwietnia zainaugurowano działalność szkolnego gabinetu stomatologicznego w Zespole Szkół w Kosowie Lackim. Bezpłatną opieką dentystyczną zostaną tam objęte dzieci i młodzież – jak podkreślał burmistrz Kosowa Lackiego Jan Słomiak – także ze szkół w sąsiednich gminach.

Zadanie to sfinansowało Ministerstwo Zdrowia w ramach konkursu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach”, którego celem jest zapewnienie uczniom dostępu do świadczeń stomatologicznych oraz objęcie jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży edukacją zdrowotną.

Szkoła w Kosowie znalazła się wśród 40 beneficjentów ministerialnego programu. Pozyskana zewnętrzna pomoc finansowa wyniosła ponad 118 tys. zł.

- Pomieszczenie zostało przygotowane na potrzeby gabinetu. Zakupiono meble, zamontowano unit w kolorze fuksji oraz inne niezbędne urządzenia. Ostatnie dekoracje wykonał samorząd uczniowski szkoły – mówiła dyrektor Zespołu Szkół w Kosowie Lackim Hanna Przesmycka oraz zachęcała do korzystania z gabinetu, wyrażając nadzieję, że będzie służył jak największej liczbie osób.

Gabinet stomatologiczny otwarty będzie trzy dni w tygodniu. W poniedziałki i wtorki w godz. 8.00 – 13.00 oraz w czwartki w godz. 13.00 – 18.00. Opieką dentystyczną objęci zostaną uczniowie do 18 roku życia w ramach ubezpieczenia NFZ. Pacjentów przyjmować będzie stomatolog Katarzyna Chojnowska.

- Cieszę się, że właśnie w Kosowie Lackim, małej miejscowości, powstał pierwszy w naszym regionie szkolny gabinet stomatologiczny dofinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia. Nie zawsze rodzice mają czas i pieniądze, aby zadbać o jamy ustne swoich pociech, więc cieszy fakt, że w Kosowie Lackim dostęp do stomatologa będzie ułatwiony. Cieszę się, że mogłem pomóc w tym projekcie – powiedział podczas uroczystości senator Waldemar Kraska.

- Jest to wizytówka dla powiatu, bo nie mamy innych szkół na tym terenie, w których byłyby gabinety stomatologiczne. Zwracam się do dyrektorów i samorządowców, aby zadziałali na terenie swoich gmin. Myślę, że będziecie tutaj liderem, który pomoże innym szkołom i placówkom również na podjęcie takich inicjatyw – mówiła starosta Elżbieta Sadowska.

Należy również podkreślić, że z gabinetu mogą korzystać nie tylko uczniowie kosowskiej szkoły, ale również uczniowie ze szkół położnych na terenie powiatu.

W uroczystym otwarciu gabinetu wzięła udział społeczność szkolna, przedstawiciele samorządu ze starostą Elżbietą Sadowską na czele oraz senator Waldemar Kraska. Poświęcenia gabinetu dokonał proboszcz miejscowej parafii ks. Paweł Anusiewicz.


Ewelina Wolska 
Fot. E.W; UMiG Kosów Lacki

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

super!gratulacje, takich inicjatyw potrzeba jeszcze więce! opieka stomatologiczna dla dzieci bezpłatna zwłaszcza z terenów zagrożonych wykluczeniem społecznym kuleje w Polsce, Trzymam kciuk za Was!! Elżbieta - Higienistka stom. Gdańsk

eskaS
2019-12-11 18:27:58
Strona 1/1


Dane kontaktowe