43
2019
2011-10-07

Szkolą w zakresie ratownictwa


Powiat Sokołowski od dawna zajmuje się szkoleniem strażaków oraz innych osób, chcących wziąć udział w tego typu kursach. Zdobyte umiejętności podnoszą wartość absolwentów szkoleń na rynku pracy oraz dodają wiary we własne możliwości. W zakończonym właśnie projekcie mogli wziąć udział mieszkańcy z terenu gmin wiejskich, wiejsko-miejskich powiatu sokołowskiego, zrzeszeni w Ochotniczej Straży Pożarnej lub zatrudnieni w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. W ramach projektu zrealizowano dwa szkolenia. Ich głównym celem było podniesienie kwalifikacji 27 osób, w tym jednej kobiety, w zakresie ratownictwa wodnego. Bardziej szczegółowym celem było utrzymanie uprawnień nurka poprzez udział w szkoleniu umożliwiającym wypływanie minimum 20 godzin pod wodą i zaliczenie dwóch nurkowań głębokich na minimum 12 m przez dziesięciu strażaków. 17 uczestników szkolenie nabyło wiedzę niezbędną do zdobycia patentu stermotorzysty. 10 nurków KP PSP podniosło swoją skuteczność prowadzenia poszukiwań. Ważnym elementem była również integracja strażaków, którzy mogli poznać siebie nawzajem oraz swoje możliwości, które mogą okazać się przydatne w przyszłej pracy.

Koordynatorem projektu był Sławomir Iwański, który zapewnia, że nie jest to ostatnie szkolenie, jakie Powiat Sokołowski zaproponuje strażakom. Ten projekt rozpoczął się 1 maja i trwał przez pięć miesięcy. Uczestnictwo w nim było bezpłatne. Uczestnicy szkolili się nie tylko w siedzibie KP PSP, ale również w Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjnym "Proserwy" w Serwach k. Augustowa oraz Ośrodku Szkoleniowo Żeglarskim "Horn" w Krakowie.

- Starosta, Leszek Iwaniuk, też jest strażakiem i zawsze jest otwarty na nowe projekty - zapewnia wicestarosta Marta Sosnowska. - To bardzo dobrze, że zdobywacie kwalifikacje i wiedzę, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie to mogło wam się przydać. Przed nami jeszcze większe projekty. Najważniejsze jest jednak, żeby ludzie współpracowali ze sobą, bo tylko wtedy można coś osiągnąć.

Wśród osób, które ukończyły kurs i otrzymały zaświadczenia był m. in. wójt gminy Sabnie, Ireneusz Wyszyński.

"Edukacja sokołowskich strażaków w zakresie ratownictwa wodnego" to projekt realizowany przez Powiat Sokołowski w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe