11
2020
2012-01-20

Szkoła w Rytelach Olechnych zostanie zlikwidowana!


Na podstawie uchwały Rady Gminy z 30 grudnia 2011r. szkoła w Rytelach Olechnych zostanie zamknięta. Utrzymanie tak dużej placówki znacznie przekracza możliwości gminy.

Obecnie uczy się w niej tylko 29 dzieci. Rocznie na pobory dla nauczycieli i pracowników szkoły przeznacza się 650 tys. zł. Dodatkowo dochodzą koszty utrzymania placu i budynku. Są to ogromne wydatki, na które gmina Ceranów nie ma pieniędzy. W tym roku na utrzymanie placówki udało się pozyskać pieniądze od sponsorów i funduszu socjalnego.

W przyszłym roku do szkoły uczęszczałoby tylko 20 dzieci. Sytuacja dla wszystkich była bardzo trudna. Niestety, likwidacja była jedynym sensownym rozwiązaniem.

Na początku ubiegłego roku wójt zaproponował rodzicom i nauczycielom założenie stowarzyszenia, dzięki któremu szkoła w Rytelach Olechnych mogłaby dalej funkcjonować, jednak pomysł ten nie zyskał ich poparcia.

- 17 stycznia 2011r. pojechałem na zebranie z rodzicami i nauczycielami i proponowałem im założenie takiego stowarzyszenia – informuje wójt Krzysztof Młyński – Nikt nie chciał się na to zgodzić. Powstała tylko nieprzyjemna wojna. Część rodziców przeniosła dzieci do szkoły w Ceranowie. 22 grudnia odbyło się kolejne tego typu spotkanie, podczas którego rodzice zapytali mnie, dlaczego doszło do takiej sytuacji. Przypomniałem im wtedy naszą wcześniejszą rozmowę i wydaje mi się, że doszliśmy do porozumienia.

Szkoła w Rytelach będzie funkcjonowała do końca tego roku szkolnego, tj. do czerwca 2012 r. Nauczyciele, którzy obecnie w niej pracują, będą musieli poszukać pracy gdzie indziej. Dwoje z nich przeszło do pracy w szkole w Ceranowie.

Od września dzieci będą uczęszczały do Zespołu Szkół w Ceranowie.

- Dzieci będą miały zapewniony dojazd do szkoły i opiekę w autobusie. Myślę, że większych kłopotów z tym związanych nie będzie – dodaje wójt.

 

fot. www.rytele.eu.interia.pl

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

wreszcie jest wójt któremu się chce coś zrobić dla tej biednej gminy

ziomo
2012-01-24 09:13:20
Strona 1/1


Dane kontaktowe