42
2019
2012-05-11

Szkoła w Czerwonce zostaje, przedszkole będzie filią!


Z dniem 31 sierpnia 2012 r. Publiczne Przedszkole w Czerwonce zostanie przekształcone w oddział zamiejscowy Zespołu Oświatowego w Grochowie. Taką decyzję podjęli radni na ostatniej sesji Rady Gminy. Z podjętej decyzji nie byli zadowoleni przedstawiciele ZO w Czerwonce, czyli dyrektor placówki Anna Wojtkowska, oraz przewodniczący Rady Rodziców Adam Popowski.

 

Rodzice pytają, przewodniczący odpowiada

 

Rodzice dzieci uczęszczających do ZO w Czerwonce złożyli pismo do przewodniczącego rady gminy Pawła Sobolewskiego, w którym zwrócili się z prośbą o odpowiedź na kilka nurtujących ich pytań. Prosili o przedstawienie całkowitych kosztów funkcjonowania placówki, ponieważ w przyszłym roku zamierzają ZO w Czerwonce przekształcić w stowarzyszenie. W odpowiedzi na te pytania przewodniczący rady odczytał uzasadnienie, które rozwiało wszystkie niepokoje rodziców.

Najważniejszym powodem wszelkich zmian są względy ekonomiczno-organizacyjne. Oszczędności są koniecznie i  wynikają z faktu, że  w Czerwonce nie będzie już prowadzona kuchnia, która nie spełnia w pełni standardów wymaganych przepisami. Jej modernizacja wymagałby znacznych nakładów finansowych. W odległości niecałych 3 km, w Zespole Szkół w Grochowie funkcjonuje nowoczesny blok żywieniowy, który w ostatnich latach gruntownie został zmodernizowany za sumę 632 tys. zł. Zespół Szkół w Grochowie będzie zapewniał posiłki nie tylko dla własnych uczniów, ale także dla dzieci z Zespołu Oświatowego w Nowej Wsi oraz Szkoły Podstawowej w Czerwonce. – czytał Paweł Sobolewski. - W ten sposób, według uzasadnienia do uchwały, gmina zaoszczędzi na kosztach modernizacji kuchni i zatrudnienia jej pracowników. Redukcja zatrudnienia ma przynieść gminie minimum 64 tys. zł oszczędności. Pozostałe oszczędności pochodziłyby z redukcji kosztów zatrudnienia dyrektora przedszkola. Po rozwiązaniu Zespołu Oświatowego w Czerwonce zachodziłaby konieczność utworzenia stanowiska dyrektora przedszkola w Czerwonce. Roczny koszt zatrudnienia dyrektora będącego nauczycielem dyplomowanym to około 80 tys. W sumie w sytuacji gdy jedna osoba będzie kierowała przedszkolem w Grochowie i oddziałem zamiejscowym w Czerwonce oszczędności wyniosą 144 tys. zł – dodał przewodniczący.

 

Demokracja? Co to znaczy?

 

Przedstawione argumenty opowiadające się za przekształceniem przedszkola w Czerwonce w oddział zamiejscowy ZO w Grochowie nie były przekonujące dla pani dyrektor Anny Wojtkowskiej, oraz reprezentanta rodziców Adama Popowskiego. Ich zdaniem mieszkańcy Czerwonki nie zostali potraktowani uczciwie.

– Równo rok temu ta sama rada i ten sam wójt przychylili się do tego, aby stowarzyszenie w Przywózkach przejęło przedszkole razem ze szkołą. I teraz ta sama rada tego samego nam odmawia. Dziękuję państwu bardzo serdecznie za wasze przemyślenia i za waszą uczciwość społeczną. Dziękuje bardzo za demokrację, której w naszym kraju nie ma! – mówiła pani dyrektor.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Na te słowa szybko zareagował wójt Marcin Pasik, który twierdzi, że dyrektor Wojtkowska nie kieruje się dobrem uczniów lecz troszczy się o własne dobro.
- Rozumiem pani głos, bo zmiany wiążą się z tym, że zlikwidujemy stanowisko dyrektora i prawdopodobnie straci pani pracę – mówił wójt..
- To nie jest dla mnie istotne – natychmiast zapewniła pani dyrektor.
- Cieszę się bardzo, że pani tak poważnie traktuje demokrację, ale przygotowane przez panią arkusze, zdecydowanie zaprzeczają pani słowom. Demokracja, to jest większość – podkreślił Marcin Pasik..
- A dla mnie demokracja, to jest równe traktowanie społeczeństwa, a tu takiej woli nie widać. Dzisiejsza uchwała stanowi dowód, jak się nas traktuje- dodała pani Wojtkowska.

Mimo burzliwej dyskusji decyzja rady jest nieodwołalna i zgodnie z nią 31 sierpnia 2012 przedszkole w Czerwonce stanie się oddziałem zamiejscowym ZO w Grochowie, co wcale nie utrudni rodzicom ewentualnego przekształcenia przedszkola i szkoły w Czerwonce w stowarzyszenie.

 

 

JF.

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Cywilizacji tez tam im trzeba i zakończyć palenie papierosów pod szkołą jaki przykład dla dzieci nauczyciel wychowuje przez własny przykład to jest XXI wiek

absolwent
2012-05-15 22:54:45

tak tak tam to juz od lat wegetacja i nawet brak jakiejkolwiek dyscypliny oczywiscie w gronie


2012-05-14 17:08:37

Brawo Panie Wójcie. Jeszcze w szkole w Skibniewie trzeba pozamiatać bo tm się żle dzieje.

p
2012-05-13 22:30:09
Strona 1/1


Dane kontaktowe