2
2020
2018-09-06

Szkoła Muzyczna rozpoczęła działalność!


W poniedziałek 3 września miało miejsce uroczyste otwarcie Szkoły Muzycznej I stopnia
w Sokołowie Podlaskim. - Jest to wydarzenie historyczne, które zapisze się na kartach naszego miasta – tymi słowami Aneta Mroczek, dyrektor placówki, powitała kadrę nauczycielską, zaproszonych gości oraz uczniów i ich rodziców.

Na to uroczyste wydarzenie przybyli: burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, dzięki którego determinacji i zaangażowaniu została utworzona szkoła, zastępca burmistrza Krzysztof Dąbrowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Jerzy Ostromecki.

O tym, że istotnie potrzebne było utworzenie szkoły muzycznej świadczyło duże zainteresowanie nauką w szkole. O przyjęciu kandydata decydowało tzw. badanie przydatności, które polegało na sprawdzeniu uzdolnień ogólno-muzycznych. Przyjęto
58 osób. Wszyscy zakwalifikowani podjęli naukę. 28 uczniów będzie kształcić się
w 4-letnim cyklu nauczania, i 30 w 6-letnim. Dzięki utworzeniu szkoły uczniowie będą mogli rozwijać i doskonalić zdolności muzyczne w przyjaznej szkole, blisko miejsca zamieszkania. Jej siedziba mieści się na piętrze SP nr 3 przy ul. Repkowskiej. Szkoła Muzyczna jest placówką publiczną, samorządową, prowadzoną przez miasto Sokołów Podlaski. Nauka w szkole jest bezpłatna, a zajęcia będą odbywały się popołudniami.

– Gdy 2 lata temu powstał pomysł utworzenia w Sokołowie Podlaskim Szkoły Muzycznej I stopnia, wielu nie wierzyło, że uda nam się go zrealizować. Jak się okazało, sprawa wcale nie była prosta, wymagała uzyskania wielu zgód, ale jak widać udało się – mówił gospodarz miasta podczas uroczystości. Życzył pedagogom efektywnej edukacji,
a uczniom nade wszystko tego, by zostali porządnymi muzykami.

Uczniowie będą kształceni w zakresie gry na wybranym instrumencie: fortepianie, skrzypcach, gitarze, akordeonie, flecie i trąbce. W placówce będą funkcjonować dwa cykle kształcenia – 4 i 6 letni. Zajęcia będą odbywały się indywidualnie, poza przedmiotami realizowanymi w ramach kształcenia słuchu, rytmiki, chóru, czy też zespołu instrumentalnego. Największą liczbę zainteresowanych przyciągnęła nauka gry na fortepianie, dlatego zostały utworzone dwie grupy, w których zajęcia będą odbywały się w klasach Mai Rumockiej oraz Piotra Szczepanika. Lekcje nauki gry na gitarze poprowadzi Krzysztof Stępień, na skrzypcach - Tomasz Mirowski, na akordeonie - Martyna Chojnacka, na trąbce - Jarosław Wójcik, a na flecie poprzecznym - Katarzyna Grodzicka. Aneta Mroczek poprowadzi chór. Teoretyczne kształcenie słuchu i rytmiki poprowadzi Joanna Dawidziuk, zaś kształcenie słuchu - Lechosław Ryszczuk.

W szkole powstały też sale lekcyjne oraz sale do rytmiki i prezentacji. Placówka została wyposażona w trzy nowe pianina akustyczne, osiem par skrzypiec, trzy akordeony, trąbkę, flet poprzeczny, dwie gitary (3/4 i 4/4) oraz wszystkie inne potrzebne materiały
i akcesoria.

Podczas inauguracji roku szkolnego trwały jeszcze prace związane z remontem
i adaptacją starej sali gimnastycznej na potrzeby sali koncertowej. Ta – jak zapowiedział burmistrz - zostanie oficjalnie otwarta w październiku i wówczas nastąpi uroczyste otwarcie szkoły wraz z symbolicznym przecięciem wstęgi.

Udało nam się porozmawiać z dyrektor Anetą Mroczek, która nie kryła satysfakcji z tego, że projekt, jakim jest utworzenie w naszym mieście Szkoły Muzycznej został zrealizowany.

- Potrzeba jest ogromna, ponieważ pracując w Sokołowskim Ośrodku Kultury przez kilka lat zauważyłam potencjał muzyczny wśród młodzieży. Rodzice są bardzo szczęśliwi, że projekt pod nazwą Szkoła Muzyczna I stopnia już się rozpoczął, a dzięki temu ich dzieci mają gdzie realizować swoje marzenia i talenty muzyczne – powiedziała.

Po ukończeniu Szkoły Muzycznej każde dziecko będzie mogło rozpocząć naukę w szkole wyższego stopnia.
Ewelina Wolska 

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Chyba nie ma takich szkół w okolicy, to może się sprawdzi.


2018-09-15 17:30:17

To może lepiej szkoły zamykać jak to robił wójt gminy Sokołów. Czytałem w którymś z artykułów, że starania o szkołę były poprzedzone ankietą zainteresowania taką szkołą i to na jej podstawie zapadła decyzja. Dajmy ludziom wybrać a studia to w późniejszym wieku. To jest szkoła muzyczna podstawowa.

Do Sprawiedliwego
2018-09-07 08:03:49

Dobry pomysł. Talenty należy rozwijać i pielęgnować. Nie widzę klechy z pędzlem, to znak, że szkoła ma się dobrze i będzie się rozwijała. Pozdrawiam.

popo
2018-09-06 15:01:09

Na co nam szkoła muzyczna?! Brakuje w Polsce inżynierów i fachowców a nie muzykantów. Muzyka to przyjemność i hobby, a jako praca tylko dla wybitnych talentów.

Sprawiedliwy
2018-09-06 13:11:14
Strona 1/1


Dane kontaktowe