17
2020
2013-04-22

Szkoła Dialogu w Sokołowie


12 kwietnia br. uczniowie z Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim rozpoczęli warsztaty w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu Między Narodami objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Do tegorocznej edycji programu zaproszone zostały szkoły z ponad 50 miejscowości w całej Polsce.

Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.
Podczas dwóch pierwszych warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą
i tradycją żydowską. Następnie efekty tych spotkań zaprezentują przygotowując wycieczkę upamiętniającą przedwojenną historię ludności żydowskiej z Sokołowa Podlaskiego.
Żydzi przybyli do Sokołowa w dużej liczbie w początkach XVII wieku, ale zamieszkiwali tutaj już w XVI wieku. Na początku XIX w. stanowili 40% ogółu ludności. Odsetek mieszkańców żydowskiego pochodzenia szybko wzrastał – z 58,5% w roku 1897 do 72,85% w roku 1909. Sokołów był typowym wielonarodowym miasteczkiem pogranicznym. Część środkowa i północna zajmowana była przez katolików, środkowo-zachodnia – przez Żydów, natomiast Rusini skupiali się wokół cerkwi. Rozwijały się intensywnie żydowskie rzemiosło i handel. Istniał tu m.in. pierwszy cech zrzeszający żydowskich piwowarów. Kahał sokołowski był najbogatszym kahałem w regionie.
Pierwsza synagoga powstała w Sokołowie w połowie XVII wieku, następnie dobudowano szpital i szkoły. Na przestrzeni lat powstały cztery synagogi, które były własnością gminy, piąta znajdowała się przy ul. Rogowskiej i należała do osoby prywatnej.
W czasie II wojny światowej 28 września 1941 roku utworzono w Sokołowie getto, które swoim zasięgiem obejmowało ulice Piękną, Małą i Prostą. 30 września 1942 roku w czasie akcji likwidacyjnej na miejscu zamordowano około tysiąca osób, natomiast resztę wywieziono do obozu zagłady w Treblince.
W Sokołowie do dnia dzisiejszego przetrwała synagoga przy ul. Długiej 29. Została ona zdewastowana w czasie wojny, a po wojnie przebudowana na sklep. Nie przetrwał niestety cmentarz żydowski. Na jego miejscu obecnie znajduje się park imienia PCK. Z inicjatywy Urzędu Miasta oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w roku 2009 w parku został odsłonięty granitowy pomnik, przypominający o istnieniu w tym miejscu cmentarza oraz o historii sokołowskich Żydów.
Uczniowie z Sokołowa zapewne uwzględnią powyższe miejsca planując trasę wycieczki śladami lokalnej społeczności żydowskiej, na którą najpierw zaproszą trenerów Forum, następnie zaś wybraną przez siebie grupę mieszkańców. Sprawozdanie z realizacji projektu weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni w styczniu 2014 roku podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

Terminy warsztatów:
12 IV, 17 IV, 6 V, 27 V.
Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl Osoba kontaktowa: Ola Tomaszewska, ola.tomaszewska@dialog.org.pl, 22 827 22 07
Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe