17
2020
2013-11-26

"Szarada" po raz piąty!


W ubiegły piątek w Zespole Szkół Nr 1 było bardzo przyjemnie. Tego dnia szkołę odwiedziło mnóstwo gości: uczelnie wyższe z całego kraju, uczniowie kilku sąsiednich szkół, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, czy chociażby pracownicy Starostwa Powiatowego. 

Wszystko za sprawą Sokołowskich Targów Edukacji, Pracy i Kariery, które już po raz piąty odbyły się na terenie szkoły. Pomysłodawcą targów jest rada pedagogiczna, a głównym organizatorem - pedagog szkolny Jerzy Bujalski, który od 5-ciu lat rokrocznie dba o to, aby wszystko było domknięte na ostatni guzik. W tym roku współorganizatorem była również Elżbieta Markowicz- Wcisłak - nauczyciel wychowania fizycznego.
 
Wieeelki dylemat
Decyzja o dalszym kształceniu po ukończeniu szkoły średniej bywa dla uczniów bardzo trudna i męcząca. Dzięki "Szaradzie" młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną wielu szkół wyższych, więc teraz ich decyzja o dalszym kształceniu na pewno będzie bardziej sprecyzowana. Targi są po to, aby pokazać uczniom w jaki sposób mają pokierować się w życiu, aby móc potem pracować w wymarzonym zawodzie. Jak tłumaczą organizatorzy, młodzież bardzo poważnie do tego podeszła.
- Uczniowie chętnie rozmawiali z przedstawicielami uczelni i pytali o kierunki jakie można studiować na poszczególnych uczelniach. Wypytywali również o wymagania: jak wygląda rekrutacja, jakie przedmioty dodatkowe należy zdawać na maturze, aby łatwiej było dostać się na wymarzony kierunek - mówi współorganizatorka.
 
W tym roku swoją ofertę zaprezentowało łącznie kilkanaście uczelni, w tym między innymi: Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach, Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lulinie, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Collegium Mazovia - Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, Politechnika Warszawska, Politechnika Białostocka i wiele innych.
 
Od razu do pracy
Znaczna część młodzieży nie zamierza studiować bądź też zdecyduje się na studia zaoczne. Ci ludzie od razu chcieliby podjąć pracę - i dla tych osób też były niespodzianki na targach. Swoją ofertę zaprezentował Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim. Pracownicy urzędu opowiadali o wolnych miejscach pracy, a uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania: między innymi dotyczące staży, szkoleń oraz rejestracji jako osoba bezrobotna.
Swoją obecnością zaszczycili gości także przedstawiciele PKS "Sokołów", Powiatowa Komenda Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim, którzy zapoznali uczniów klas maturalnych ze specyfiką zawodów przez nich wykonywanych oraz podpowiadali jak pokierować swoją edukacją, żeby móc w przyszłości wykonywać dany zawód.
 
Do zobaczenia za rok
Przygotowania do targów trwały dość długo, ale efekty były imponujące. Organizatorzy są zadowoleni i już myślą o następnej edycji. Jak zapowiadają, chcieliby poszerzyć program targów. A kolejna edycja już za rok, jednak nie jesienią, lecz wiosną. Do zobaczenia!
 
KAMIL WASZCZUK / fot. Archiwum ZS Nr 1
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe