17
2020
2018-02-20

Szansa na unijne wsparcie


Program Operacyjny Polska Wschodnia to dodatkowe wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla województw leżących na terenie przy wschodniej granicy naszego kraju. Program nie obejmował do tej pory powiatów leżących na terenie województwa mazowieckiego. O uwzględnienie części z nich w przyszłym programie zabiegał u ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego marszałek Adam Struzik.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego, w latach 2014-2020 dzięki programowi przeznaczono 2 mld euro na województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie oraz świętokrzyskie. Województwo mazowieckie nie było ujęte w programie, ponieważ PKB całego województwa łącznie z Warszawą przekroczyło 90% średniej unijnej.

Obecnie w Unii Europejskiej Mazowsze traktowane jest jako dwie odrębne jednostki: region warszawski stołeczny i region mazowiecki regionalny. Podział ten będzie obowiązywał przy tworzeniu nowych programów unijnych po 2020 r.

Subregiony takie jak: radomski, ostrołęcki i siedlecki są pod względem ekonomiczno-gospodarczym zbliżone do sąsiadujących województw, które są ujęte w programie "Polska Wschodnia". Marszałek Adam Struzik zauważył, że ich mieszkańcy powinni mieć takie same szanse na dodatkowe fundusze. Zwrócił także uwagę na to, że subregiony te razem z całym województwem mazowieckim składają się w dalszym ciągu na tzw. janosikowe, czyli finansowe wsparcie dla województw ze wschodniej części kraju.

Jeśli subregiony: siedlecki, radomski i ostrołęcki zostaną ujęte w przyszłym programie Polska Wschodnia, będą mogły liczyć na dodatkowe środki z UE. Wsparcie może być przeznaczone na rozwój innowacyjnego biznesu, przedsiębiorczości oraz na realizowanie inwestycji drogowych i kolejowych.

Oprac. Katarzyna Dybowska 
Fot. UMWM

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe