17
2020
2011-12-01

Święto wszystkich emerytów


W kalendarzu pojawia się coraz więcej dni, które mają nam przypominać o osobach starszych i ich problemach. - 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 15 listopada Światowy Dzień Praw Osób Starszych - przypomina Marek Zarębski, przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Sokołowie Podlaskim. - Dla nas dzisiaj przypada Dzień Seniora. Tego typu dni zyskują coraz większą popularność. Wkrótce będą się cieszyły większym powodzeniem ze względu na proces starzenia się społeczeństwa. Dziś na świecie żyje około 600 mln ludzi powyżej 60. roku życia. Za sto lat na świecie będzie żyło około 2 miliardy seniorów. Seniorzy stanowią obecnie 13 procent populacji. To okazja do propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych, walkę z dyskryminacją, zapobieganie niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństwa. Nasza organizacja stawia duży nacisk na rozwój kulturalny osób starszych. Nasze działania oparte są na pracy wolontariuszy. W kończącym się roku udzieliliśmy pomocy żywnościowej w wysokości 240 ton żywności o wartości prawie 500 tysięcy zł. Stało się to dzięki pomocy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, ale również burmistrza Bogusława Karakuli, który pozwolił zagospodarować magazyny na "Targowicy". Pomaga nam również prezes STBS Lech Pencak.

 

Nowe możliwości

Emeryci starają się być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi. Uczą się obsługi komputera, prowadzą swoją stronę internetową, na której umieszczają wszystkie najważniejsze informacje dotyczące działalności Związku i jego oferty skierowanej do seniorów. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się umożliwić skorzystanie z internetu w szerszym zakresie dla ludzi starszych, którzy nie mają takiej możliwości w domu - mówi Marek Zarębski. - Na naszej stronie internetowej jest informacja o wszystkich naszych działaniach, zarówno wycieczkach, przedstawieniach teatralnych, zajęciach dodatkowych, jak i pomocy żywnościowej. Nie mamy możliwości dotrzeć bezpośrednio do wszystkich członków Związku, a jest ich obecnie 3430, więc strona internetowa jest najlepszym źródłem informacji.

Dzień Seniora stał się również okazją do uhonorowania trzech osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju organizacji. Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZERI Stanisław Adkonis, zastępca Przewodniczącego Oddziału Rejonowego PZERI Włodzimierz Rybak oraz skarbnik Oddziału Rejonowego PZERI Maria Miller wręczyli złote odznaki Związku Włodzimierzowi Krakowiakowi oraz Andrzejowi Sarnie. Jedną z odznak przyznano nieobecnemu na uroczystości Lechowi Pencakowi.

 

Młodzi duchem

- Wszystkim wam, wciąż młodym duchem, składam wyrazy głębokiego szacunku oraz życzenia zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności na dalsze lata - życzył seniorom burmistrz Bogusław Karakula. - Niech omijają Państwa troski i smutki dnia codziennego. Życzę spełnienia kolejnych marzeń oraz nieustającej miłości ze strony waszych najbliższych, jak również wielkiego, przysługującego wam szacunku w oczach całego społeczeństwa. Jesteście dla nas wyjątkowo ważni i bardzo nam potrzebni.

Wśród najnowszych propozycji Związku jest wyjazd do teatru na wyjątkowe przedstawienie. 11 grudnia chętni mogą obejrzeć spektakl "Po drodze do Madison" z Dorotą Segdą i Danielem Olbrychskim. Jest to adaptacja bestsellerowej powieści Roberta Jamesa Wallera pod tytułem "Co się wydarzyło w Madison County". To opowieści o romansie dojrzałych ludzi, którzy spotkali się całkiem przypadkowo i na krótko. Francesca to dobra żona i matka. Kobieta została na kilka dni      w domu sama, bo dzieci i mąż wyjechali na jarmark. Robert, to fotograf National Geografik, który przyjechał do miasteczka Madison zrobić zdjęcia zabytkowego mostu. Los zetknął tych ludzi i spędzają ze sobą kilka dni. Rodzi się wzajemna fascynacja i intensywny związek. Proponowany spektakl będzie miał premierę 10 grudnia i jest częścią obchodów 50-lecia pracy aktorskiej Daniela Olbrychskiego.

W przyszłym roku zaś wszyscy chętni mogą wybrać się na wycieczkę do Francji. Wszelkie informacje można uzyskać w biurze Związku przy ul. Armii Krajowej 2 pokój nr 3. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Jaka ty jestes dziecinna to jest wlasnie Sokolow

ewa
2011-12-06 19:37:49

Nagrodzeni musieli się czymś zasłużyć, myślę. Ale też nie doczytałam się, szkoda.


2011-12-05 19:56:14

Udzieliłem odpowiedzi pod pytaniem na Facebook "Witam! Generalna zasada; dla członków Związku, to lata i wkład pracy społecznej na rzecz realizacji zadań statutowych, dla ludzi z poza Związku,to wspieranie i pomoc przy organizacji realizacji zadań. Pozdrawiam"

Marek Zarębski
2011-12-05 16:59:17

Juz kolejny raz zadaję działaczom Związku pytanie:czym lub jakimi kryteriami kieruje się Związek -przyznając Odznaczenia?

Mirka
2011-12-05 12:36:45
Strona 1/1


Dane kontaktowe