17
2020
2011-05-18

Święto strażaków z medalami i awansami


Strażacy obchodzili dzień swojego patrona – św. Floriana. W piątek 13 maja zorganizowano uroczystość w komendzie, w niedzielę odprawiona została msza w intencji strażaków.

W uroczystości w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wzięli udział : zastępca komendanta wojewódzkiego PSP na Mazowszu st. bryg. Andrzej Ratyński, samorządowcy, przedsiębiorcy i strażacy.

Niosą pomoc
- Przeżywaliśmy zarówno lepsze, jak i gorsze dni, ale z pewnością jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia – mówił komendant PSP w Sokołowie Podlaskim st. Bryg. Roman Malinowski. - Dziś mogę powiedzieć, że im silniejsi będziemy wewnętrznie i zgodni, tym lepiej będziemy postrzegani w społeczeństwie i z większą dumą będziemy nosić mundur strażaka. Przede wszystkim jednak będziemy skuteczniej nieść pomoc wszystkim, których dotknie nieszczęście pożaru lub katastrofy.
– W swojej pracy niemal codziennie, spotykam się ze strażakami biorącymi udział w różnego rodzaju akcjach ratunkowych. I muszę przyznać, że z roku na rok obserwuję u nich coraz większy profesjonalizm i zaangażowanie – mówił senator Waldemar Kraska, lekarz. – Mam tu na myśli również ochotników, którzy nie odstają od swoich kolegów ze straży państwowej. To oni są pierwsi na miejscu zdarzenia, zazwyczaj szybciej niż pogotowie i w sposób profesjonalny udzielają pierwszej pomocy.

Uhonorowani
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.
Brązową odznakę „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał wójt gminy Bielany – Zbigniew Woźniak. Druh Andrzej Pogorzelski został uhonorowany „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza”. Złoty „Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa” otrzymali: senator Waldemar Kraska, Antoni Czarnocki, Mirosław Onyszk, Albert Korman, st. asp. Stanisław Marchel, asp. Sławomir Trochimiuk, st. ogn. Zbigniew Matwiejczuk oraz st. ogn. Marcin Nasiłowski. Srebrne medale otrzymali: Robert Płocki i Andrzej Gniazdowski zaś brązowe - Sławomira Dola, Jacek Brzozowski i Zbigniew Seroczyński. Dyplomem Komendanta Głównego PSP uhonorowano bryg. Tomasza Wilka, który – jak wiadomo jeszcze nieoficjalnie ma wkrótce zostać powołany na zastępcy komendanta PSP w Sokołowie.
Wręczono też awanse na wyższe stopnie. Młodszym ogniomistrzem został  st. sekc. Marek Litwińczuk na stopień starszego sekcyjnego awansowali sekcyjni: Robert Pawlak, Tomasz Plichta i Krzysztof Sawicki. Starszymi strażakami zostali strażacy: Grzegorz Jasieńczuk, Andrzej Maciejec, Andrzej Pniewski, Paweł Wolski i Tomasz Wrzosek. Strażackie ślubowanie złożył i dołączył do funkcjonariuszy PSP Łukasz Tomczuk.

Uczcili patrona
W niedzielę 15 maja odbyły się powiatowe obchody Patrona Strażaków - Św. Floriana. Msza Święta koncelebrowana była przez powiatowego kapelana strażaków Ks. Kan. Stanisława Bogusza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. W uroczystościach udział wzięli starosta Leszek Iwaniuk, komendant Roman Malinowski , wójtowie: Krystyna Mikołajczuk – Bohowicz i Czesław Marian Zalewski, były komendant Józef Panasz a także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim oraz druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokołowskiego.
TEKST: BOŻENA GONTARZ
FOT. BG/EWA WASZKIEWICZ« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe