17
2020
2013-09-06

Święto plonów w gminie Repki


 Okres żniw dobiegł końca. Z tej okazji gmina Repki w  pierwszą niedzielę września, tradycyjnie już, obchodziła Święto Dziękczynienia za plony, które są zwieńczeniem pracy rolników. 

Tegoroczne uroczystości miały miejsce w Wyrozębach. Pierwszym punktem dożynek była Msza Święta celebrowana przez ks. Krzysztofa Napiórkowskiego. Tuż po niej nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbyła się dalsza część świętowania.
- Dzisiejsze święto jest szczególną okazją, by podziękować rolnikom za trud i rzetelną pracę. Szanowni rolnicy, wykonujecie zawód niezwykle trudny, wymagający nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim zaangażowania. Tegoroczna wiosna, późna i mokra, napawała nas obawami, czy na czas zdążymy obsiać wszystkie pola. Jednak piękna pogoda w czasie żniw wynagrodziła trudną wiosnę. Plony zostały zebrane komfortowo - mówiła na samym początku uroczystości wójt gminy Repki, Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz. Następnie powitała wszystkich zgromadzonych gości, w tym między innymi starostów dożynek, czyli Elżbietę Czarnocką i Krzysztofa Strzałę, byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego, wójta gminy Sokołów Podlaski Marcina Pasika, dyrektora sokołowskiego oddziału KRUS Tadeusza Hardeja, komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim Romana Malinowskiego, radnych sołtysów oraz wszystkich mieszkańców gminy.
Wydawać by się mogło, że deszcz popsuje wielkie święto. Ku naszej radości, tak się nie stało. Deszcz przestał padać, gdy na scenie pojawili się pierwsi goście dożynek.
 
PIĘKNE WIEŃCE, PIĘKNE ZAGRODY WIEJSKIE
W trakcie uroczystości, którą prowadzili Alicja Danielska i Antoni Barłowicz, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Według komisji, najładniejszy wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Borychowa. ll miejsce zajął wieniec z Sawic, a lll ze Skwierczyna. Wyróżniono też wieńce 
z miejscowości: Sawice-Bronisze, Kobylany-Skorupki i Wyrozęby - Konaty. Ponadto komisja ustaliła, że wieńce z Ostrówka i Skwierczyna-Dworu, otrzymają dyplomy.
W konkursie na „Najpiękniejszą zagrodę w gminie Repki w 2013 roku” zwyciężyła Zofia Krasnodębska z miejscowości Zawady. W nagrodę p. Zofia otrzymała ławę ogrodową. ll miejsce zajął Apoloniusz Pawłow, który w nagrodę otrzymał łoże ogrodowe. Na 3. miejscu uplasował się Gabriel Komar, który otrzymał siedzisko i kosz wiklinowy.
Wyróżnienie otrzymali Państwo Helena i Wojciech Romańscy z Repek, a nagrody pocieszenia w postaci pięknych albumów - pozostali uczestnicy konkursu.
 
TO NI E KONIEC ATRAKCJI !
Dożynkowym uroczystościom towarzyszyło wiele atrakcji. Swoje umiejętności  zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, „Kapela Wuja Krzycha” oraz  „Kalina”.  O godzinie 16:00 wystąpiła gwiazda gminnych dożynek, czyli kabaret „Koń Polski”, a około 17:30 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „Forum”.  W trakcie dożynek odwiedzić można było stoiska informacyjno-promocyjne instytucji rolniczych, stoiska handlowe, kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej. Dla dzieci przygotowano również szereg niespodzianek, między innymi zjeżdżalnię 
i skoki po trampolinie.
 
KAMIL WASZCZUK


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe