17
2020
2010-10-30

Święto pieczonego ziemniaka


W niedzielne popołudnie 24 października w świetlicy wiejskiej w Seroczynie w gminie Sterdyń odbyło się spotkanie na temat: “Ziemniak w polskiej tradycji” .
 
Przygotowało je Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej, które organizuje co roku imprezy poświęcone tradycji i historii „Małej Ojczyzny.
 
Ma dwa pomniki
Spotkanie otworzł Mieczysław Szymański, prezes TMZS. Serdecznie powitał zaproszonych gości i członków stowarzyszenia. W imprezie uczestniczyli m.in. wójt gminy Sterdyń Marian Zalewski, zastępca wójta Urszula Woźniak, członek zarządu powiatu sokołowskiego Zdzisław Żochowski, przedstawiciele władz sołectwa Seroczyn z sołtysem Zuzanną Chendoszko i komendantem OSP Krzysztofem Rokitą na czele.
Mieczysław Szymański wygłosił prelekcję zatytułowaną „Ziemniak w polskiej tradycji”. Przedstawił jego historię i zastosowanie. Nadmienił, że w Polsce znajdują się dwa pomniki ziemniaka: w Biesiekierzu oraz w Poznaniu, na Lęgach Dębińskich. Z kolei Zdzisław Żochowski, opowiedział uczestnikom spotkania o uprawie ziemniaka i jego zastosowaniu w swoim gospodarstwie rolnym.
 
Wyszli w teren
Wójt Marian Zalewski podziękował zarządowi TMZS za „wyjście w teren” i organizowanie imprez kulturalnych poza siedzibą gminy.
Najważniejszym punktem spotkania było pieczenie ziemniaków w ognisku i ich konsumpcja. Wszystkim bardzo smakowały, a ile było przy tym uciechy z pobrudzonych twarzy i wspomnień z lat młodości.
Zarząd TMZS dziękuje gorąco władzom sołectwa Seroczyn za gościnność i umożliwienie zorganizowania spotkania w nowocześnie urządzonej świetlicy, która została zmodernizowana w ramach realizowanego przez gminę Sterdyń projektu „Rozwój działalności kulturalnej, społecznej i sportowej poprzez adaptację pomieszczeń świetlicy wiejskiej i zagospodarowanie terenu w Seroczynie”, a współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 „Odnowa i rozwój wsi”.
STANISŁAWA MACIAK
FOT. ARCHIWUM TMZS

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe