43
2019
2019-10-03

Święto muzyki chóralnej


W pierwszy jesienny weekend nasze miasto było gospodarzami I Sokołowskich Spotkań Chóralnych. Dla słuchaczy głównym wydarzeniem Spotkań był sobotni koncert w konkatedrze, w trakcie którego zaprezentował się Chór Kameralny KOE, Chór Tibi Domine, Chór Akademicki UW.

Również w sobotę od rana trwały zajęcia warsztatowe dla wszystkich chórów, prowadzone przez prof. Barbarę Tritt, Teresę Gręziak, Annę Miturę, Jakuba Szafrańskiego oraz dyrygentów. Przygotowywano też wspólną niespodziankę dla słuchaczy wieczornego koncertu, którego prowadzącym był Jakub Szafrański - kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista, dyrygent w chórze Cantores Minores przy Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, laureat wielu nagród i wyróżnień. W czasie koncertu chórów nie oceniało jury, nie przyznawano nagród ani wyróżnień, bo głównym celem Spotkań była wymiana doświadczeń, integracja chórów, popularyzacja muzyki. A muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury, zaś śpiew, jak powiedział św. Jan Paweł II “pozwala przeżywać wiarę jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Bożą”. Jakub Szafrański wyjaśniał, jak słuchać muzyki sakralnej, mówił o tekstach i kompozytorach, podkreślał, że ideą spotkań jest między innymi wymiana myśli muzycznej i energii, dzielenie się tą energią ze słuchaczami. Zaznaczył, że w występujących chórach śpiewają amatorzy, ale wspaniali amatorzy, którzy kochają muzykę - amator pochodzi od łacińskiego amare - kochać.

Chór Kameralny KOE z Sokołowskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Anety Mroczek zaśpiewał współczesną kompozycję Marka Raczyńskiego do słów biblijnej “Pieśni nad pieśniami i “Ave Maryja” Javiera Busto; Chór Kameralny „Tibi Domine” z Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie pod dyrekcją dr. hab. Dariusza Zimnickiego (wzmocniony osobami z kilku warszawskich chórów) zaprezentował piosenkę religijną “Jak łania pragnie wody ze strumienia”; Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich wykonał kompozycję Sergiusza Rachmaninowa “Pokłońcie sie naszemu Bogu”, “Alleluja” współczesnego kompozytora Michała Zielińskiego i mazurską pieśń ludową “Leć głosie po rosie”.

Na zakończenie niespodzianka: chóry wspólnie wykonały “Gaude Mater” w opracowaniu Teofila Klonowskiego, “An Irish Blessing” w opr. Jamesa Moore, “Pater noster” w opr. Jacka Glenca, kompozycję Dariusza Zimnickiego “Laudate Dominum” i “Alleluja” z oratorium „Mesjasz” G. F. Händla przy akompaniamencie organowym Aleksandra Leśniczuka. Ponad siedemdziesięcioosobowym składem wykonawczym dyrygowali kolejno wszyscy dyrygenci. Publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco. Były tez specjalne podziękowania od władz Miasta.

Miejmy nadzieję, że dzięki wspaniałemu repertuarowi, precyzji wykonań, znakomitym dyrygentom i wyjątkowym prowadzeniu koncert był dla widzów niesamowitym przeżyciem artystycznym i religijnym. Szkoda, że tym razem konkatedra nie była wypełniona po brzegi. Miejmy nadzieję, że kolejne Sokołowskie Spotkania Chóralne zgromadzą jeszcze większą liczbę melomanów, których w Sokołowie i okolicach przecież nie brakuje.

W niedzielę 29 września chóry uświetniły liturgie Mszy Świętych w sokołowskich kościołach. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego godz. 9:00 śpiewał Chór Kameralny KOE, u Księży Salezjanów o godz. 10:30 Chór Akademicki UW, a w konkatedrze o godz. 11:00 Chór Kameralny „Tibi Domine”.

Warto dodać, że obecność chóru UW na SSC była szczególnym wyróżnieniem. Jest on jednym z najstarszych chórów akademickich w Polsce (powstał w 1921). Od wielu lat ma na swym koncie znakomite osiągnięcia w kraju i za granicą. W 2019 r. na Międzynarodowym Festiwalu "Singing World" w Petersburgu zdobył Grand Prix, I miejsce w kategorii chóry mieszane, I miejsce w kategorii muzyka sakralna, I miejsce w kategorii muzyka ludowa, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie – Grand Prix i Złoty Dyplom, Nagrodę specjalną „Za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej”, Nagrodę specjalną „Za najlepsze wykonanie utworu muzyki dawnej”, Nagrodę specjalną „Dla najlepszego dyrygenta”. Również w bieżącym roku został nominowany do nagrody „Fryderyk” 2019 w kategorii „Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa”.


J.O. 
Fot. SOK


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe