12
2020
2019-05-14

Święto Konstytucji 3 Maja w Kosowie Lackim


3 maja w całej Polsce obchodzona jest rocznica uchwalenia konstytucji 3 Maja – najważniejszego dokumentu Sejmu Wielkiego (1788-1792) a zarazem pierwszej ustawy zasadniczej w Europie i drugiej, po USA, na świecie. Kosowskie obchody rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny i Strażaków, którzy następnego dnia mają święto swojego patrona św. Floriana. Zastępy druhów reprezentujących OSP z gminy przemaszerowały w uroczystym pochodzie spod strażnicy do Kościoła. W świątyni towarzyszyły im także poczty sztandarowe szkół oraz harcerze i zastęp zuchów.

Po Mszy Świętej koncelebrowanej przez proboszcza parafii ks. kan. Pawła Anusiewicza oraz ks. Jarosława Wojasińskiego, przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego złożyli kwiaty przy kosowskich pomnikach, po czym udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywała się część artystyczna. Jej otwarcia dokonał burmistrz Jan Słomiak krótkim przemówieniem, nawiązującym do rangi majowej konstytucji. Zaraz po nim na scenę wyszły dzieci z grupy „Biedronki” kosowskiego przedszkola, które pod kierunkiem Ewy Ciesielskiej przygotowały spektakl „Jestem Małym Polakiem”. Pojawiły się w nim wiersze i piosenki patriotyczne oraz tańce, które w wykonaniu młodych adeptów sceny wyglądały nader uroczo.

Po występach młodych artystów zostały wręczone nagrody laureatom konkursu „100 wierszy na 100-lecie Niepodległej Polski” pt. „Dla Niepodległej”, zorganizowanego przez 40 Drużynę Harcerską im. Aleksandra Kamińskiego.

Po zakończonych uroczystościach, na wszystkich zgromadzonych tradycyjnie już czekała grochówka przygotowana przez Szkołę Podstawową, serwowana z wojskowej kuchni polowej.


Info / Fot: MGOK w Kosowie Lackim 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe