17
2020
2012-06-06

Święto europejskiego folkloru


W programie koncertu plenerowego znalazł się spektakl dla dzieci, występy zespołów działających przy Sokołowskim Ośrodku Kultury oraz grup folklorystycznych z zagranicy. W tym czasie odbywał się też jarmark sztuki ludowej, rękodzieła i kuchni regionalnej z udziałem twórców ludowych, rękodzielników, gospodyń wiejskich. Była też możliwość degustacji potraw regionalnych. - Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne odbywają się w tym roku po raz jedenasty - mówi burmistrz Sokołowa, Bogusław Karakula. - Przez kolejne edycje przewinęło się kilka tysięcy uczestników. Wszyscy reprezentowali bardzo wysoki poziom. To dzięki Nadbużańskim Spotkaniom Folklorystycznym powstał zespół "Sokołowianie", który właśnie obchodził dziesięciolecie istnienia.

 

Kultura i tradycja

- Jest to międzynarodowy festiwal kultur i tradycji krajów Europy Wschodniej i Środkowej - przypomina dyrektor SOK Maria Koc. - Podczas koncertu finałowego prezentują się w najlepszych układach tanecznych i wokalnych zespoły folklorystyczne, które przyjechały do naszego miasta z kilku krajów Europy. Gościmy zespoły z Turcji, Bułgarii, Serbii, Białorusi, Rosji, Ukrainy oraz z Polski.

Prezentacje konkursowe zespołów folklorystycznych odbywały się w 25 maja na sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Przyglądała się im komisja w składzie: Małgorzata Orlewicz - przewodnicząca komisji, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie; Alicja Jankiewicz-Alarcon - etnograf Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki; Wanda Wierzchowska - honorowy prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego; Marian Sołobodowski - kierownik Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

 

Najlepsze zespoły

Podczas koncertu finałowego wręczono nagrody zespołom biorącym udział w XI ENSF. Dwie równorzędne nagrody w wysokości 1500 zł otrzymały: Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Żywiecka" z Żywca oraz Zespół Artystyczny "Maksim Markovic" z Serbii. Narody w wysokości 1200 zł otrzymały: Zespół Folklorystyczny "Jasnica" z Białorusi; Zespół Folklorystyczny "Ovcharska Pesen" z Bułgarii oraz Zespół Folklorystyczny "Bodrum Dans Kulubu" z Turcji. Nagrody w wysokości 1000 zł otrzymały: Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie" z Sokołowa Podlaskiego; Zespół Ludowy "Ruskaja Piesnia" z Rosji; Zespół Tatarski "Buńczuk" z Białegostoku oraz Teatr Pieśni Narodowej "Pogostini" z Ukrainy.

Nagrody wręczali: burmistrz Bogusław Karakula, senator Waldemar Kraska, wicestarosta powiatu sokołowskiego Marta Sosnowska, Leszek Celej przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Fundatorami nagród byli: burmistrz miasta Sokołowa Podlaskiego, starostwo powiatowe w Sokołowie Podlaskim, Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

 

Energia i humor

Na zakończenie koncertu finałowego widzowie mogli posłuchać występu Orkiestry Wielkich Bębnów, która składa się z 12 ogromnych instrumentów, z których największy ma ponad 3 metry średnicy. Oprócz bębnów orkiestrę tworzą podlaskie ligawy oraz inne oryginalne instrumenty muzyczne. Na scenie pojawił się też dobrze znany w Sokołowie siedlecki zespół PodobaMiSię, który tworzą pasjonaci dobrej muzyki i zabawy: Michał Wyrzykowski, Marek Stańczuk, Jacek Noszczak, Albert Klejc, Piotr Przysiadka. Każdy koncert tej grupy to potężna dawka pozytywnej energii i humoru. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć grupy Baciary, najlepszego zespołu rozrywkowego na Podhalu. Muzycy zyskali sławę dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do grania czasami zapomnianych już melodii, śpiewanych dawnej przez rodziców i dziadków.

To kilkudniowe święto europejskiego folkloru sprawiło, że publiczność bawiła się znakomicie i z tym większą niecierpliwością będzie czekać na kolejną edycję Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe