17
2020
2019-01-02

„Światło, które łączy” - BŚP 2018


W niedzielę 16 grudnia 2018 roku ponad 80-osobowa delegacja Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim odebrała z uczestniczyła  w wyjeździe do Warszawy po Betlejemskie Światło Pokoju.

Hufiec reprezentowali instruktorzy i przedstawiciele drużyn:  hm. Marianna Popławska,  ks. pwd. Mariusz Kroll i 66 SDH „Wilki” z PSP nr 2 w Sokołowie Podlaskim; hm. Barbara Żaboklicka i 87 DW „Promienie” z Grochowa; hm. Anna Chmiel i 45 DH „Cienie” z Sabni;  phm. Anna Kożuchowska- Kurylak, pwd. Adam Mazurek i 22 DH „Pędziwiatry  z Jabłonny Lackiej;   phm. Ewa Roguska i 14 DH „Sokoły” z Prostyni;  hm. Elżbieta Osipiak i 25 DH „Łazy” im. Tadeusza Kościuszki   z Łazowa; dh. Julia Smolik  i 43 DH „ Leśni Ludzie” z Niecieczy, 9 SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów i  44 SDW  „Horyzont” z Sokołowskiego Domu Harcerza; 91 SDH „Tanijas” im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka” z Osiedlowego Szczepu Harcerskiego. W bazylice archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela – katedrze archidiecezji warszawskiej wzięli udział we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza i odebrali BŚP z rąk między innymi hm. Cezarego Supła – komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP. W przedświątecznym tygodniu harcerze zanieśli Ogień do kościołów, urzędów, instytucji. Płonął on także na spotkania opłatkowych drużyn, jako symbol Bożej obecności miłości i jedności.

W ramach akcji, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Światło, które łączy”, niesiony przez skautów Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem obiega cały świat. W 29-letniej historii przedsięwzięcia nigdy się nie zdarzyło, by BŚP nie wyruszyło w swoją drogę. Harcerze pragną, by Ogień z Betlejem był znakiem wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami. Dla polskich harcerzy tegoroczna akcja była też okazją do wspominania w sposób szczególny wielkich rocznic: 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100 – lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz zasług harcerek i harcerzy w kształtowaniu wolności i niepodległości.


J.O.  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe