17
2020
2012-12-21

Świątecznie w SterdyniW niedzielę 16 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni odbyło się tradycyjne spotkanie świąteczne. W tym roku miało ono szczególny charakter i zgromadziło tak wielu uczestników, że sala widowiskowa nie mieściła widzów. Do GOKiS przybyli mieszkańcy i goście, w tym między innymi przedstawiciele Sejmu RP, Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Mazowieckiego, Komendy Powiatowej Policji, władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, PT KRUS.

 

Imprezę rozpoczęła prezentacja kółka tanecznego działającego przy GOKiS. Następnie uroczystego otwarcia spotkania dokonał wójt gminy Czesław Marian Zalewski. Poinformował też zebranych, że dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni Marianna Kobylińska zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kryształowej Koniczyny, ogłaszanego corocznie przez  Fundację Edukacyjną 4H w Polsce. Konkurs wyróżnia ludzi działających na rzecz edukacji, integracji, aktywizacji i rozwoju terenów wiejskich. Następnie kolędy, świąteczne piosenki i melodie zaprezentowali: Angelika Marczuk, Milena Kobylińska, dzieci i młodzież z grupy języka angielskiego, zespół instrumentów dętych działający przy ośrodku pod kierunkiem Jacka Kubickiego oraz scholka, przygotowywana przez s. Ewelinę Chmiel. Piękny i wzruszający występ wykonawców został nagrodzony wielkimi brawami. Kolejnym punktem programu było podsumowanie konkursu „OZDOBA CHOINKOWA”, realizowanego przy pomocy środków finansowych Starostwa Powiatu Sokołowskiego. Swoje prace nadesłała rekordowa liczba 238 uczestników z terenu całego powiatu. Wszystkie ozdoby choinkowe są naprawdę piękne, o czym można było przekonać się, oglądając udekorowana nimi choinkę. Stąd jury pod kierownictwem etnograf Agaty Mosiej miało nie lada dylemat. Ostatecznie przyznano 34 pierwsze miejsca w pięciu kategoriach i Grand Prix dla z Nowej Wsi. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia. Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe i Szkoła Języka Angielskiego w Węgrowie.

Spotkanie było dla dyrektor Marianny Kobylińskiej okazją do podziękowania tym, którzy wspomagając ją przez lata pracy, przyczynili się do zdobycia lauru Kryształowej Koniczyny. Do każdej z wielu osób kierowała oddzielne słowa, szczególnie wzruszająco dziękując swojej mamie, pani Cecylii Kur.

Następnym punktem programu było przedstawienie „Oskar i Pani Róża” Teatru Scena 07 z Warszawy w sokołowskiej obsadzie. Powstało ono na podstawie wydanej w 2002 roku książki Érica-Emmanuela Schmitta, która ma wielu czytelników na cały świecie. Spektakl opowiada o ostatnich dniach życia 10-letniego Oskara, chorego na białaczkę. Za namową wolontariuszki, Pani Róży, która pomaga dziecku pogodzić się z nadchodzącą śmiercią, chłopiec pisze listy do Pana Boga. Opisuje w nich swoje wątpliwości i doświadczenia życiowe. Zanim widzowie obejrzeli spektakl, w problematykę przedstawienia i funkcjonowanie Programu Profilaktyka a Teatr wprowadził inspektor Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, policjant, reżyser, aktor, scenarzysta, twórca teatru środowiska policyjnego „Scena 07”, szef Akcji Przystanek PaT, Kawaler Orderu Uśmiechu. „Czas świąt to czas refleksji. Staramy się swoimi spektaklami, działaniami, słowami, przyjaźnią czynić dobro, wspierając nauczycieli, księży, pedagogów, rodziców, policjantów, którzy tak bardzo starają się, by droga życia była piękna dla każdego”- mówił do zebranych. „Oskar uczy dorosłych miłości do dziecka. Dbajmy o nasze dzieci. Kiedy ostatni raz siedzieliście razem przy stole mówiąc piękne słowa, trzymając się razem jak rodzina?”- pytał retorycznie. Wystąpienie reżysera zostało przyjęte długimi brawami.

Na sterdyńskiej scenie w postać Oskara rewelacyjnie wcielił się uczeń Salezjańskiego Gimnazjum w Sokołowie Jakub Tomaszewski, a Panią Różę bardzo wiarygodnie zagrała Anna Hilaruk. Publiczność nie ukrywając wzruszenia przejmującą grą aktorów i dramatycznie aktualnym tekstem nagrodziła twórców i wykonawców długimi oklaskami. Grzegorz Jach, dziękując aktorom za spektakl mówił, że młodzi w ramach PaT-u dzielą się z innymi tym, co piękne, aby oddalać myśli samobójcze. Być może nawet o tym nie wiedzą, że komuś pomogli. Podziękował obecnej wśród widzów sokołowskiej grupie PaT, wyróżniając Wiktorię Benedykciuk, twórczynię kilku profilaktycznych przedstawień. Dramatycznie wolał: „Panowie posłowie, legalizacja miękkich narkotyków jest niepotrzebna.

Dziękując za duchową ucztę, wiele ciepłych słów podziwu do reżysera Grzegorza Jacha i wykonawców skierował proboszcz parafii, św. Anny w Sterdyni, ks. Zbigniew Rycak. Stwierdził, że spektakl był inspiracją do przemyśleń i uzupełnieniem rekolekcji adwentowych. Następnie odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, po czym zebrani dzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia. Zakończeniem świątecznego spotkania w Sterdyni była degustacja wigilijnych potraw i rozmowy wokół choinki.

J.O.

 

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

PROSIMY O ZDJĘCIA ,,OZDÓB CHOINKOWYCH'' Z TEGO SPOTKANIA.MOŻE JAKIEŚ CIEKAWE POMYSŁY NA OZDOBĘ.

CZYTELNICZKA
2013-01-04 00:45:24

PROSIMY O POKAZANIE ,,OZDÓB CHOINKOWYCH''MOŻE JAKIŚ POMYSŁ NA OZDOBĘ


2013-01-04 00:42:32
Strona 1/1


Dane kontaktowe