2
2020
2014-12-22

„Świat bez barier”


Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim biorą udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja”, zorganizowanego przez Polski Komitet Normalizacji. Tematem przewodnim jest: „Dostępność dla wszystkich – czyli świat bez barier. Troska o niepełnosprawnych, jest troską o nas wszystkich! Jak normy mogą pomóc?”. 

Tegoroczny temat jest spójny z „Europejską strategią w sprawie niepełnosprawności 2010 - 2020”, która zakłada, iż należy stosować różne instrumenty, w tym normalizację w celu zapewnienia powszechnego i pełnego dostępu do towarów i usług. Normalizacja zatem to istotny czynnik ułatwiający likwidację barier technicznych i zapobiegających wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych. Problematyka ta wpisuje się także w politykę oświatową roku szkolnego 2014/15 Ministerstwa Edukacji Narodowej - Rok Szkoły Zawodowców - i w jeden z jej priorytetów: „Edukacja włączająca uczniów niepełnosprawnych”.

Osoby niepełnosprawne są wśród nas, choć często ich nie dostrzegamy. Żyją obok nas, ale nie z nami. Dzieje się tak między innymi z powodu barier społecznych i technicznych ograniczających ich możliwości włączenia się w życie codzienne. Celem konkursu jest upowszechnienie wśród młodzieży troski o niepełnosprawnych a także zwrócenie uwagi uczniów na rolę norm w ułatwianiu samodzielnego życia osobom niepełnosprawnym. Konkurs ma również zachęcić nauczycieli do wprowadzenia tej tematyki do swoich zajęć. 
 
Zadanie konkursowe dla uczniów polega na napisaniu eseju na temat: „Dostępność dla wszystkich - czyli świat bez barier”. Troska o niepełnosprawnych, jest troską o nas wszystkich! Jak normy mogą pomóc?” lub stworzenie na ten sam temat pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką w formacje A4. Natomiast zadaniem nauczycieli jest napisanie na powyższy temat scenariusza lekcji, który może być wykorzystany w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
 
Uczniowie i nauczyciele ZS Nr1 wysłuchali wykładu inaugurującego konkurs. Prelegentem był dr Zygmunt Niechoda doradca Prezesa PKN  i ekspert TAIEX przy Komisji Europejskiej.  
 
ZS Nr 1
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe