17
2020
2015-05-24

Surowsze kary już obowiązują!


18 maja weszły w życie nowe przepisy w ruchu drogowym. Co nas czeka? Między innymi surowsze kary, szczególnie dla piratów drogowych i pijanych kierowców.

Rozwiązania zaproponowali trzej ministrowie: infrastruktury i rozwoju, spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości. Jedną z głównych zmian jest utrata prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. W takim przypadku kierowca od razu utraci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli pomimo zakazu nadal będzie kontynuował jazdę, ten okres zostanie przedłużony z trzech do sześciu miesięcy. 

Taka sama kara, czyli utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy, obowiązuje  teraz także tych kierowców, którzy przewożą więcej osób niż dopuszczalna w dowodzie rejestracyjnym. Surowsze kary obowiązują też pijanych kierowców. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów wydłużony został z 10 do 15 lat (minimalna kara to 3 lata). Ponadto kary finansowe też są wyższe. W przypadku spowodowania wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, nawiązka nie będzie niższa niż 10 tysięcy. Ta kwota została podniesiona, a pieniądze będą przekazywane osobom poszkodowanym. 
 
- Przepisy zostały tak zniwelowane, aby pomóc tym osobom, które w wyniku wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, utracili zdrowie - mówił na oficjalnym spotkaniu mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. 
 
Nie jest to oczywiście koniec zmian. Od 18 maja surowsze kary obowiązują ponadto tych kierowców, którym prawo jazdy odebrane zostało przez starostę. Do tej pory było to wykroczenie, teraz - przestępstwo! Będzie za to grozić grzywna lub nawet pozbawienie wolności do dwóch lat. 
 
Powodów do zadowolenia nie mają także młodzi kierowcy - szczególnie ci, którzy prawo jazdy otrzymali nie dłużej niż 2 lata temu. Jeśli taka osoba dopuści się co najmniej jednego przestępstwa w ruchu drogowym przez pierwsze 2 lata posiadania dokumentu lub 3 wykroczeń, prawo jazdy natychmiast zostanie odebrane. 
 
POPIERAJĄ, ALE NIE WSZYSTKO
Jak się okazuje, Polacy popierają większość zmian - szczególnie jeśli chodzi o surowsze kary dla pijanych kierowców. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że aż 96% Polaków jest zadowolona, iż prawo jazdy natychmiast będzie odbierane recydywom, którzy wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu.  Zdania podzielone są natomiast w przypadku surowszej kary za przewożenie zbyt dużej ilości osób. Ta zmiana ma 49% zwolenników i 47% przeciwników. Podobnie przedstawia się odbieranie prawa jazdy za rażące naruszenia przepisów. 53% respondentów to zwolennicy, natomiast 44% - przeciwnicy. 

***
Jedna osoba w powiecie sokołowskim już straciła prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Jest to 42-letni mężczyzna. Jak poinformował nas rzecznik sokołowskiej policji Sławomir Tomaszewski, policjanci zatrzymali go w piątek (22 maja) około godz. 22:00 w Sokołowie na ulicy Siedleckiej. Mężczyzna jechał 107 km/h.
 
KW
fot. KPP Sokołów

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe