42
2019
2018-01-09

Sukcesy Mateusza Szadkowskiego


 Grudzień to miesiąc gry na ligawkach i trąbitach. Ligawka pochodzi od słowa ,,legać” czyli leżeć, podpierać. To polski instrument dęty z grupy aerofonów, znany na ziemiach polskich od XIV wieku spotykany na Mazowszu i Podlasiu.

Instrument w kształcie rogu, wygięty łukowato, długości ponad 1 metra, wykonany z drewna świerkowego lub olchowego, złożony z dwóch połówek sklejonych woskiem. Z instrumentu wydobywa się dźwięk , wprowadzając pod ciśnieniem powietrze do ustnika, otrzymując kolejne tony tzw. alikwoty. Ligawki pełniły dawniej funkcję sygnałową dla pasterzy, a także nawoływały wiernych na poranne roraty. Dźwięk instrumentu jest bardzo donośny i słychać go na kilka kilometrów. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie odbywa się wiele konkursów gry na instrumentach pasterskich min.w Ciechanowcu, Łochowie, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim.

Te piękne tradycje adwentowego grania kultywuje uczeń klasy IVj Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, Mateusz Szadkowski. Mateusz jest wielokrotnym laureatem konkursów powiatowych, regionalnych i międzynarodowych. Zajął I miejsce w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Melodie Bożych Trąb w Łochowie, I miejsce w konkursie „Adwentowe granie na instrumentach pasterskich” w Siedlcach, jest kilkukrotnym laureatem konkursów na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Granie Mateusza to kultywowanie tradycji regionalnych i narodowych. Jego próbek możliwości można posłuchać w rodzinnych Wyrozębach lub na regionalnych konkursach ,,ligawkowych”

Gratulujemy udanych występów i życzymy dalszych sukcesów.

Zs Nr 1

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe