17
2020
2020-03-24

Stypendia mają być lekiem na niedobór lekarzy


 Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych opracował projekt uchwały w sprawie stypendiów dla studentów medycyny, kształcących się na kierunku lekarskim wraz z projektem regulaminu ich przyznawania. Zachętą do odbycia stażu podyplomowego i podjęcia zatrudnienia ma być stypendium w wysokości 2000 zł brutto miesięcznie.

Od kilku lat całym systemie opieki zdrowotnej w Polsce występują trudności w pozyskiwaniu kadr medycznych. Przez lata coraz więcej lekarzy odchodziło na emeryturę i coraz mniej przychodziło do zawodu. Wielu wykwalifikowanych specjalistów wyemigrowało z kraju. Niedobór lekarzy wielu deficytowych specjalizacji jak choroby wewnętrzne, pediatria, dermatologia, okulistyka, psychiatria staje się jedną z głównych przyczyn wydłużania czasu oczekiwania na świadczenia medyczne.

 
Problem ten podobnie jak wiele innych szpitali powiatowych dotyka również sokołowską placówkę. Skompletowanie kadry lekarzy specjalistów jest niezbędne do utrzymania oraz poprawy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Finansowa forma wsparcia dla studentów medycyny ma przyczynić się do pozyskania kadry do tutejszego SPZOZ.
 
Zgodnie z założeniami projektu o stypendium będzie mógł ubiegać się student IV, V i VI roku, kształcący się na kierunku lekarskim, który zobowiąże się do odbycia stażu podyplomowego i podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy na okres nie krótszy niż okres pobierania stypendium w SPZOZ w Sokołowie Podlaskim. Stypendia będą przyznawane na dany rok akademicki maksymalnie dwóm studentom w wysokości maksymalnie 2000 zł brutto miesięcznie i co istotne – przez cały rok akademicki. Uchwała na ten temat jeszcze nie została przyjęta. Prawdopodobnie będzie procedowana na najbliższej sesji rady powiatu.

EW

 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

No i proszę. Wraca PRL. To był najlepszy system społeczny na świecie. Jak w każdym systemie społecznym byłe skrzywienia. Ale w systemie naboru kadry medycznej, technicznej,nauczycielskiej czy mundurowej było to dobrze zorganizowane. Stypendia to jedno/ich obecna wysokość nie powala/, a gdzie mieszkać?. W PRL lekarz na V roku miał zagwarantowane mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Wiem. Podobnie inżynierowie, nauczyciele czy oficerowie policji. W mieści ludzi z wyższym wykształceniem naprawdę było sporo. Sokołów to było miasto tętniące życiem. Tu się działo. Dom Kultury, to był DOM KULTURY, Tu grały wszystkie liczące się zespoły z Polski i nie tylko. W moim mieście były m.in.mistrzostwa Polski w kolarstwie. Nie było weekendu bez imprezy dla ludzi, a co ważne mieszkańcy w nich tłumnie uczestniczyli. Dziś nie osiągamy tamtego poziomu życia kulturalnego, rozrywkowego,sportowego nawet w 20%. Moje miasto jest szare, smutne, ciche. Ono nie żyje.

popo
2020-03-30 15:53:28
Strona 1/1


Dane kontaktowe