6
2020
2017-06-21

STS-K wydało IV tom „Sokołowskich Biografii”


W piątek 9 czerwca w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury miała miejsce promocja kolejnego wydawnictwa Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego  - czwartej części „Sokołowskich Biografii” czyli zbioru wspomnień o ludziach, którzy stąd pochodzą bądź związali swój los z Sokołowem Podlaskim i regionem. 

  Na spotkaniu obecni byli między innymi przedstawiciele władz miasta, autorzy tekstów, niektórzy bohaterowie wspomnień, członkowie Towarzystwa na czele z honorową prezes Wandą Wierzchowską, która cały czas angażuje się w działalność organizacji. Wszystkich powitała prezes Krystyna Marysiak, która  dziękowała   autorom za teksty „zrodzone z miłości do bliskich i potrzeby zachowania pamięci” oraz tym, dzięki którym te wspomnienia mogły znaleźć się w zwartym wydawnictwie. Następnie Agata Mosiej z zarządu STS-K w formie pokazu multimedialnego zaprezentowała wszystkie części „Sokołowskich Biografii”. Pierwszy tomik ukazał się 15 lat temu, następny w 2006 roku, trzeci w 2007. W międzyczasie opowieści o jeszcze innych osobach stąd ukazywały się  we wszystkich numerach biuletynu STS-K „U nas na Podlasiu”, w ramach cyklu „Każde życie to historia”. W najnowszym zbiorze zawarte są biografie indywidualne. ks. Jana Bujalskiego, Stanisława Celińskiego, Zdzisława Jerzego Górskiego, Witolda Grądzkiego, Waldemara Iwaniaka, Wacława Kruszewskiego, Aleksandra Mackiewicza, Jerzego Maksjana, Władysława Piecyka,  Czesława Sobolewskiego, Michaliny Sudarowej, Henryka Trzaskowskiego oraz opowieści z dziejów rodzin Bindasów,  Dzieciątków, Gotowickich, Rabków. Tradycyjnie nie zabrakło licznych urokliwych fotografii z rodzinnych albumów. Poza tym w książce zmieszczono alfabetyczny spis biogramów pozostałych części „Sokołowskich Biografii”. Zachętą do sięgnięcia po publikację stanowia zamieszczone  wstępy Krystyny Matysiak i burmistrza Bogusława Karakuli.
Promocję uświetniła Sandra Bazylczuk, która pięknie zaśpiewała kilka wzruszających przebojów z repertuaru gwiazd polskiej estrady.  
Przedsięwzięcie było kolejnym dowodem na to, że Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne,  skupiające ludzi o różnych poglądach, ale zawsze życzliwym spojrzeniu na losy własnego środowiska, na trwałe wpisało się w życie lokalnej społeczności i jest  skuteczne w  realizacji   wartościowych  inicjatyw. Warto zaznaczyć, że materiały zawarte w książce są nie tylko źródłem wiedzy o poszczególnych osobach, rodzinach i naszej społeczności lokalnej, ale przybliżają też trudne   powojenne dzieje naszej ojczyzny, kiedy niejednokrotnie ludzie byli pionkami na politycznej szachownicy. 
Książkę zredagował Zespół w składzie: Roman Domański, Krystyna Matysiak, Agata Mosiej, Wanda Wierzchowska. Wsparcie finansowe - Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula i PBS w Sokołowie Podlaskim. Druk –EFEKT STUDIO Sp.z o.o., Sokołów Podlaski. Pozycja jest dostępna w punkcie informacji w SOK oraz placówce bankowej róg ul. Długiej i Magistrackiej.
J.O.
 
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI!

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Krysiu moje gratulacje!

Michał Kurc
2017-06-21 17:58:42
Strona 1/1


Dane kontaktowe