17
2020
2018-10-24

Strofy w pałacu


W poniedziałek 15 października już po raz drugi w pałacu Ossolińskich w Sterdyni odbył się wyjątkowy konkurs poetycki. Wyjątkowy, bo po pierwsze właśnie w tym pałacu - po II wojnie siedzibie samorządowego gimnazjum ogólnokształcącego - uczył się patron wydarzenia, czyli Franciszek Kobryńczuk, po drugie, honorowym gośćmi spotkania byli: żona poety – Jadwiga Kobryńczuk i Tomasz Antoni Bielecki - kuzyn Marii Konopnickiej.

II Konkurs recytatorski im. Franciszka Kobryńczuka – syna tej ziemi i jej piewcy - zorganizowało Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń” na czele z prezes Marianną Kobylińską, pomysłodawczynią imprezy. Spotkanie prowadził Ryszard Nowaczewski, uznany animator kultury, organizator i autor wielu scenariuszy i organizator koncertów tematycznych (patriotycznych, jubileuszowych) o wysokiej randze artystycznej. Przybliżył on zebranym postać prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka (, naukowca, poety, człowieka wielu talentów, niezwykle wrażliwego i życzliwego innym, który „całym swoim pracowitym życiem udowodnił, że czas każdemu z nas dany można spożytkować mądrze, twórczo, a zarazem z pożytkiem dla społeczeństwa”.

Mądrość, piękno i humor poezji „Brzechwy z Podlasia” ukazało 62 recytatorów z terenu powiatu sokołowskiego. Komisja w składzie: Irena Filipczuk – przewodnicząca, Stanisława Maciak, Wiesława Kwiek, Elżbieta Lewczuk, Agata Mosiej wyłoniła laureatów.

Kategoria przedszkolna: 1. Zuzia Kotowska z przedszkola w Łazowie; wyróżnienia: Alicja Tomczuk z MP nr 4 w Sokołowie, Zofia Seroczyńska z MP nr 4 w Sokołowie, Laura Gawryś z GBP w Sterdyni.

Kategoria klasy I- IV: 1. Maja Kazimierczuk z SP nr 1 w Sokołowie, 2. Bartłomiej Zembrowski z ZS w Sabniach, 2. Olga Wyszomierska z SP nr 1 w Sokołowie, 3. Agata Parzonka z SP w Łazowie, 3. Oliwia Skorusa z GBP w  Sterdyni.

Kategoria klasy V- VII: Emilia Mazańska z SP nr 4 w Sokołowie, 2. Jakub Jurczak z SP w Zembrowie, 2. Iga Stefańczuk z SP Kosowie Lackim, 3. Kamil Kaczmarczyk z SP nr 1 w Sokołowie, 3. Alicja Zajkowska z SP Jabłonnie Lackiej. Wyróżnienie – Jakub Majchrzyk ZS Specjalnych w Sokołowie Podlaskim i Hanna Mielnicka SP Kosów Lacki.

Kategoria gimnazja i VIII kl.: 1. Gabriela Toczyska z ZS Salezjańskich, 2. Edyta Wrzosek z ZS w Sterdyni, 3. Weronika Pliszka z ZS Salezjańskich.

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
1. Anna Niemirka ZSS im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim i Paulina Pieńkowska ZS nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim; 2. Artur Wycech ZS Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Uczestnicy recytatorskich zmagań otrzymali nagrody i upominki.

W czasie spotkania nie zabrakło serdecznych życzeń i kwiatów dla solenizantki – pani Jadwigi Kobryńczuk, która wzruszona dziękowała za kultywowanie pamięci jej męża. Tradycyjnie dla laureatów konkursu podarowała tomiki jego wierszy.

Organizację wydarzenia wsparli Powiat Sokołowski, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim i Firma PH JACEK z Sabni.
J.O.
Fot. Lepsze Jutro Gminy Sterdyń

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe