17
2020
2011-05-25

Strażacy najgorsze czasy mają za sobą


Burmistrz Jan Słomiak został nowym komendantem miejsko-gminnym ZOSP w Kosowie Lackim. Zastąpił Mariana Sikorskiego, który pełnił tą funkcję przez pięć kadencji.

Wyborczy zjazd kosowskiego oddziału ZOSP zorganizowano we wtorek w Chruszczewce. Oprócz władz gminy i druhów wzięli w nim udział: wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZOSP RP Stefan Todorski, wicestarosta Marta Sosnowska, komendant Posterunku Policji w Kosowie Krzysztof Kapusta i emerytowany komendant PSP w Sokołowie Józef Panasz.

Topnieją szeregi
- Maleje liczba strażaków ochotników. To ogólnokrajowa tendencja, która widoczna jest też u nas – mówił prezes Marian Sikorski, przedstawiając obszerne sprawozdanie z działalności straży w minionej, 5-letniej kadencji. – To wymaga wyciągnięcia wniosków. Trzeba zrobić wszystko, by pozyskać młodzież do straży. Na terenie naszej gminy mamy 12 jednostek. Kilka lat temu było ich 20. Wyposażone są w 9 samochodów. Budżet, jaki mają do dyspozycji straże wystarcza głównie na bieżące utrzymanie. Ale dzięki zaangażowaniu druhów i przyjaciół w ostatniej kadencji udało się nam pozyskać wiele nowego sprzętu, a dzięki funduszom unijnym m.in. nowego mercedesa dla OSP Kosów Lacki. Zaplecze strażackie w naszych miejscowościach nie jest najlepsze, budynki wymagają nakładów finansowych. Ale udało się przeprowadzić wiele remontów w remizach i świetlicach. Strażacy aktywnie uczestniczą w kursach, zawodach sportowo-pożarniczych, organizowanych wspólnie z gminą Ceranów i uroczystościach gminnych.

Pracy nie brakuje
Prezes Sikorski szczegółowo przedstawił też statystyki dotyczące interwencji straży w ostatnich pięciu latach. Druhowie w tym czasie uczestniczyli w 454 akcjach – m.in. gasili 128 pożarów. Na tle innych samorządów - to dużo. Najwięcej pracy miały jednostki z Kosowa Lackiego, Chruszczewki i Trzcińca Małego – czyli te, włączone do KRSG.
- Gmina Kosów Lacki leży daleko od siedziby komendy powiatowej PSP – mówił z kolei komendant gminny Tomasz Wilk. – W gminach położonych bliżej Sokołowa zastępy z PSP dojeżdżają na miejsce akcji jako pierwsze. Tutaj najczęściej to jednostki OSP są tymi, które jako pierwsze rozpoczynają działania.
Druhowie podkreślali też, że duże nadzieje wiążą z jesienną zmianą władz s w Kosowie Lackim. Nowy burmistrz Jan Słomiak i wiceburmistrz Longina Oleszczuk poświęcają bowiem sprawom strażackim wiele uwagi.
- Najgorsze czasy macie już za sobą – podkreślił Józef Panasz.
- Miło słyszeć takie pochwały, choć są one może trochę na wyrost. Na pewno jednak zmobilizują nas one do dalszej pracy – odniósł się do tych słów burmistrz. I omówił starania władz gminy, by pozyskać fundusze na remonty świetlic i remiz (więcej o tym w najbliższym numerze Wieści).

Nowe władze
Nowym prezesem oddziału gminnego ZOSP w Kosowie został Jan Słomiak. Wiceprezesami: Marian Sikorski i Tomasz Wilk – który jednocześnie pozostał też gminnym komendantem. Agnieszkę Michalak wybrano sekretarzem a Zygmunta Pogorzelskiego – skarbnikiem. Gminę Kosów w zarządzie powiatowym ZOSP reprezentować będą Jan Słomiak i Jan Pawlicki.
Marian Sikorski dostał kwiaty i podziękowania od uczestników spotkania za wieloletnią działalność w strukturach gminnych i powiatowych ZOSP.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Widzicie państwo co to za ludki niekumate.Nawet torby "łatwopalnej" ze stołu nie zdjęli.

mikus
2011-05-26 20:20:01
Strona 1/1


Dane kontaktowe