17
2020
2012-07-20

Strażacy mają nowe samochody!


Pieniądze na ten cel pozyskano z funduszy unijnych.

-Realizacja projektu pod nazwą „ Zakup specjalistycznych samochodów ratowniczych w celu zabezpieczenia powiatu sokołowskiego przed skutkami katastrof powodziowych i ekologicznych” polegała na zakupie dwóch samochodów ratowniczych, jeden z nich to ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy przeznaczony do zwalczania pożarów i skutków nadzwyczajnych miejscowych zagrożeń. Drugi samochód natomiast to letni samochód ratownictwa wodnego przeznaczony do szybkich interwencji wodnych naszej komendy – informuje st.bryg. Roman Malinowski

Koszt zakupu tych samochodów przekroczył 1 mln zł., dlatego oczywisty wydaje się fakt, że bez pozyskanych funduszy unijnych zakup tych samochód byłby po prostu niemożliwy. Inwestycja w 85% została dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Kolejne 12% pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Brakujące 3% dołożono z budżetu powiatu. Jednak uzyskanie tych pieniędzy było sprawą wyjątkowo trudną. Pierwszy wniosek złożony w 2009r. przez przedstawicieli straży i powiatu został oceniony w skrajnie różny sposób. Otrzymał zarówno te najlepsze jak i najgorsze noty. Jednak strażacy nie poddali się i złożyli odwołanie od odmownej decyzji. Wniosek znalazł się więc na liście rezerwowych. I tak 3 lata później udało się tą inwestycję sfinalizować.

Zakupione wozy strażackie z pewnością będą służyć społeczeństwu na terenie powiatu, a być może również na terenie całego kraju. Komendanci wielokrotnie podkreślali fakt, że załoga sokołowskiej strażnicy jest jedną z najlepszych i najbardziej cenionych na terenie województwa mazowieckiego.

Zakupione samochody zdecydowanie przewyższają parametrami dotychczasowe wozy strażackie.

- Tej klasy samochodów jeszcze nie było w naszej jednostce. Przekazany dzisiaj samochód marki Scania ma moc 400 koni mechanicznych, napęd na cztery koła i co najważniejsze wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny, którego dotychczas nie posiadaliśmy. – dodaje komendant Malinowski. – Samochód, którego używaliśmy do tej pory to Jelcz wyprodukowany 18 lat temu, który nie posiadał żadnego dodatkowego wyposażenia. Teraz będzie służył strażakom z OSP na terenie powiatu.

Statystycznie sokołowscy strażacy wyruszają do  ponad 800 interwencji rocznie, z czego 30% stanowią zdarzenia o charakterze pożarowym. Jak informują  w ostatnich latach znacząco zwiększa się liczba zdarzeń o charakterze ekologicznym. Do tej kategorii zdarzeń zaliczamy wszelkiego rodzaju skutki anomalii pogodowych, czy też nietypowe zachowanie zwierząt. Tylko w minioną niedzielę strażacy wyruszyli do 15 interwencji, podczas których zwalczali skutki burzy i ulewnego deszczu.

Obecna podczas uroczystości pani Janina Ewa Orzełowska podkreśliła jak bardzo ważne jest to, aby społeczeństwo naszego powiatu czuło się bezpiecznie. Bez wątpienia dzięki sprawności strażaków i pozyskanemu sprzętowi możemy czuć się bezpieczni. Miejmy nadzieję jednak, że sokołowscy strażacy nie będą musieli zbyt często korzystać z nowego sprzętu.

 

 

JF

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe