17
2020
2019-01-29

Stan pogotowia przeciwpowodziowego


Tegoroczna zima jest obfita w opady śniegu, co przyczynia się do wzrostu poziomu wód. Rzeka Bug wzbiera. Już na terenie trzech gmin powiatu sokołowskiego wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego.

22 stycznia 2019 r. ostrzeżenie zostało wydane przez Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki Jana Słomiaka. Dotyczy ono sołectw gminy Kosów Lacki położonych nad wałem od miejscowości Rytele Święckie do miejscowości Bojary.

Podobne ogłoszenie wydała tego samego dnia Wójt Gminy Ceranów Ewa Częścik. Tam ostrzeżenie dotyczy sołectw: Rytele-Wszołki, Rytele Suche, Rytele-Olechny, Wólka Nadbużna, Długie Grodzieckie, Wszebory, Długie Grzymki, Długie Kamieńskie i Przewóz Nurski.

W związku z systematycznym wzrostem stanu wody na rzece Bug i przekroczeniem na wodowskazie we Frankopolu stanu ostrzegawczego Starosta Powiatu Sokołowskiego Elżbieta Sadowska wprowadziła pogotowie przeciwpowodziowe dla gminy Jabłonna Lacka. Stan pogotowia obowiązuje od 28 stycznia 2019 r. od godz. 19:00 dla sołectw: Teofilówka, Mołożew-Wieś, Krzemień-Wieś, Krzemień-Zagacie i Wieska-Wieś. 

Pogotowie przeciwpowodziowe wiąże się przede wszystkim ze sprawdzeniem gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Stosuje się również wzmożoną obserwację stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej.

Ludność zamieszkała na terenie zalewowym powinna być przygotowana na polecenie do natychmiastowej ewakuacji ludności, inwentarza i mienia.

Katarzyna Dybowska
Fot. Poglądowe


 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe