17
2020
2013-01-11

Spotkanie z wierszami Zygmunta Kusiaka


W poniedziałek 17 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbyła się promocja tomu wierszy Zygmunta Kusiaka.
Na grudniowe spotkanie do biblioteki przybyli miejscowi twórcy, rodzina i znajomi Zygmunta Kusiaka. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z „Wierszami z Nadbużańskiej Ziemi” w interesujących interpretacjach pana Michała Protasiewicza z Repek oraz młodzieży z grupy teatralnej „Wiraż” – Katarzyny Wyszomierskiej, Natalii Piwko i Michała Tyszko. Imprezę uświetnił też występ młodych sokołowskich wykonawczyń. Magdalena Brzozowska śpiewała przy akompaniamencie Michała Soszki, a Alicji Danielskiej akompaniował Michał Ostromecki. Zebrani usłyszeli piękne poetyckie piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Bułata Okudżawy, Jacquesa Brela i inne światowe przeboje. Program słowno-muzyczny nagrodzono dużymi brawami.
Następnie bohater wieczoru, odpowiadając na pytania Bożeny Mrozowskiej, opowiadał o swoim życiu, poezji, pasjach i zainteresowaniach. Okazuje się, że utwory zamieszczone w książce to niewielka część bogatego poetyckiego dorobku autora – w ciągu ostatnich sześciu lat napisał on około 600 wierszy.  Tematyka ich jest różnorodna, najwięcej o ziemi podlaskiej, powstaje też dużo fraszek, bajek, baśni dla dzieci, utwory o tematyce religijnej. Pierwszymi recenzentkami są żona i córka.
Starannie wydana, licząca ponad 250 stron książka „Wiersze z Nadbużańskiej Ziemi” jest swoistego rodzaju wierszowaną kroniką wydarzeń, utrwala miejsca, ludzi, legendy związane z Ziemią Sokołowską. To również zapis osobistych przeżyć autora, próba przywołania w pamięci i wyobraźni czytelnika obrazów z nieodległej przeszłości. Proste wiersze Zygmunta Kusiaka budzą pozytywne emocje i skojarzenia. Książka wzbogacona jest akwarelami autora, a także bardzo licznymi fotografiami historycznymi i współczesnymi, przedstawiającymi malownicze zakątki ziemi najbliższej, charakterystyczne miejsca Sokołowa Podlaskiego, ludzi i wydarzenia. Warto, żeby to wydawnictwo znalazło się u każdego miłośnika ziemi najbliższej.    
Spotkanie zorganizowała biblioteka miejska oraz Klub Literacki Erato, który powstał w 1993 roku przy Sokołowskim Ośrodku Kultury, a od 2007 r. działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja i popularyzacja osobowości twórczych regionu sokołowskiego, wyszukiwanie osób zdolnych, mobilizowanie ich do pracy twórczej, pomoc w publikowaniu utworów. Na spotkaniach literackich przybliża się twórczość znanych i lubianych pisarzy, ale organizatorom zależy też na tym, aby swoją twórczość mogli zaprezentować utalentowani mieszkańcy naszego powiatu. Klub ma swoim koncie kilka publikacji książkowych, ponad 30 imprez poetyckich (od 1999r.) oraz 10 Powiatowych Spotkań z Poezją i Prozą Podlasia, czyli poetycko - krajoznawczych wędrówek po gminach powiatu sokołowskiego. Klub Literacki Erato bardzo aktywnie działał w latach 2002- 2010, kiedy jego kierownikiem była Wiesława Kwiek, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sokołowie Podlaskim i członek Związku Literatów Polskich. Obecnie Klub ponownie zaktywizował swoją działalność, a jego kierownikiem jest Bożena Mrozowska

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe