2
2020
2011-04-12

Spotkanie z profesorem Wojciechem Pędichem


W ramach cyklu "Album Rodzinny Sokołowa Podlaskiego" w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z prof. Wojciechem Pędichem, synem Jana Pędicha.

Pan Jan – odkąd zamieszkał w Sokołowie Podlaskim, był aktywnym działaczem społecznym. Został odznaczony m.in. przez prezydenta II RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Podczas spotkania zostaną przedstawione wspomnienia związane dawnym burmistrzem Sokołowa, Janem Pędichem.
"Mój Ojciec, formalnie Jan, ale powszechnie nazywany Januszem, od początku zamieszkania w Sokołowie Podlaskim był aktywnym działaczem społecznym. Jego pasją było organizowanie oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu sokołowskiego i utrwalanie u jej członków poczucia obowiązku, wzajemnej solidarności, patriotyzmu oraz tego co nazywał „kulturą strażacką”. Był założycielem OSP, która w 1918 roku brała udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich po zakończeniu I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku nadal aktywnie organizował Ochotnicze Straże Pożarne w wielu miejscowościach powiatu sokołowskiego – łącznie 47 oddziałów. Przez 30 lat był prezesem Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Ciekawe wspomnienia z tego okresu zamieścił w biuletynie rocznicowym Ochotniczych Straży Pożarnych (mój ostatni egzemplarz biuletynu przekazałem do archiwum w Sokołowie). Za działalność społeczną Ojciec został odznaczony przez prezydenta II Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz potrzymał srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Był też prezesem Ligi Morskiej (LM) oraz Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP). Przez wiele lat był radnym samorządu miejskiego a później zastępcą burmistrza."
Zacytowany fragment oparty jest na biografii Jana Pędicha "Mój Ojciec Janusz Pędich we wspomnieniach" autorstwa prof. Wojciecha Pędicha.
Serdecznie zapraszamy!
INFO: SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe